Data wydania: 04.02.2017 r. Przegląd prasy - media o Kościele

RZECZPOSPOLITA  

Rzeczpospolita: Ameryka na śmierć i życie [Jacek Dziedzina]  

"Przejęcie władzy w Białym Domu - czy demokraci po republikanach czy republikanie po demokratach - zaczyna się od trzech rzeczy: wymiany kadr, zmiany wystroju Gabinetu Owalnego i… podpisania przez nowego prezydenta dekretu - odpowiednio - o finansowaniu lub zakazie finansowania z budżetu federalnego organizacji promujących na świecie aborcję" - o zmianach politycznych w USA, oraz ich konsekwencjach dla organizacji pro-life oraz pro-choice opowiada na łamach "Rzeczpospolitej/PlusMinus" Jacek Dziedzina.

powrót do spisu treści

Rzeczpospolita: Barbarzyńskie zwierciadło [Michał Szułdrzyński]  

Michał Szułdrzyński proponuje czytelnikom "PlusMinus", magazynu "Rzeczpospolitej" felieton, w którym zastanawia się nad kształtem, korzeniami i rzeczywistą siłą cywilizacji europejskiej oraz islamu. Szułdrzyński w swoim tekście nawiązuje do styczniowego zamachu terrorystycznego w Nigerii, do przeprowadzenia którego wykorzystano kobiety z malutkimi dziećmi na rękach. "Wyzwanie, które rzuca radykalny islamizm światu zachodniemu jest par excellence pytaniem o tożsamość Zachodu. Barbarzyński zamach terrorystyczny powinien się stać zwierciadłem, w którym powinna się przejrzeć nasza cywilizacja" - komentuje wydarzenie autor. Jego zdaniem, o dawnej potędze zachodniej cywilizacji stanowią jej chrześcijańskie korzenie.

powrót do spisu treści

Rzeczpospolita: Czy kino może pogłębić wiarę [Barbara Hollender]  

"Martin Scorsese zrobił film, który długo zostaje w pamięci. W pospiesznym, zdyszanym świecie zmusza widza, żeby na 160 minut zatrzymał się w biegu. Pomyślał o duchowości. O wierze, o wartościach niezbywalnych, takich jak wierność sobie i własnym przekonaniom. Ale też, żeby położył na drugiej szali cenę, jaką czasem trzeba za te wartości zapłacić" - na łamach "Rzeczpospolitej/PlusMinus" znajdujemy recenzję filmu "Milczenie" Martina Scorsesa, autorstwa Barbary Hollender.

powrót do spisu treści

GAZETA WYBORCZA  

Gazeta Wyborcza: Ten przybysz nazywa się Bóg [Peter C. Phan]  

"Kościół wezwany do tego by być sakramentem - znakiem i narzędziem - Boga Migranta, powinien przyjmować i otaczać opieką wszystkich wędrowców" - w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej/Magazynie Świątecznym" znajdujemy artykuł dotyczący znaczenia migracji dla Kościoła katolickiego. Autorem jest Peter C. Phan, amerykański teolog, ksiądz katolicki, z urodzenia Wietnamczyk.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza: Dwukrotnie porzucone [Marta Wroniszewska]  

Monika Wroniszewska, redaktorka "Wysokich Obcasów", "Gazety Wyborczej" proponuje w najnowszym wydaniu swojego magazynu reportaż o nastoletnich matkach, które nie potrafią poradzić sobie z tą nową trudną sytuacją. Wroniszewska zwraca uwagę, że odpowiedzialne za ten stan jest również państwo, które pozostawia takie kobiety bez odpowiedniej edukacji seksualnej, a potem właściwej opieki. "Prof. Dudziak jest przeciwniczką antykoncepcji i często gości w audycjach Radia Maryja i programach Telewizji Trwam. MEN stworzenie podstawy programowej wychowania do życia w rodzinie powierzył właśnie jej. Mamy specjalistkę, która w pracy zawodowej zamiast podpierać się wiedzą, podpiera się ideologią" - przestrzega Wroniszewska.

powrót do spisu treści

:: w skrócie ::  

• "Zmartwychwstanie Pańskie świętuje się szynkami, pieczeniami i kiełbasami, których trzeba zjeść jak najwięcej. Dla zwierząt nasze radosne przygotowanie do świąt Wielkanocy czy Bożego Narodzenia to zapowiedź rzezi" - Olga Tokarczuk w rozmowie z Pawłem Smoleńskim na łamach "Magazynu Świątecznego" "Gazety Wyborczej", stara się uwrażliwić czytelników na cierpienie zwierząt i konieczność szacunku do natury.

• "Wyewoluowaliśmy po prostu. Bóg stworzył świat o wiele mądrzej, niż myśleliśmy. Od razu dał mu motor; nie musi jego rozwoju popychać" - w kolejnym z cyklu felietonów, prezentowanych na łamach "Magazynu Świątecznego/Gazety Wyborczej", Jonasz analizuje teorie prezentowane przez ks. Michała Hellera, kosmologa, filozofa i teologa.

• "O co muzułmanie się spierają, o czym dyskutują głośno, a o czym mówią tylko szeptem" - przeczytamy w artykule pt. "Bóg widzi, z kim leżysz w łóżku" w najnowszej "Gazecie Wyborczej/Magazynie Świątecznym". Robert Stefanicki i Ibrahim Kalwas starają się przybliżyć w nim kulturę, religię, zwyczaje i sposób myślenia mieszkańców krajów muzułmańskich.

powrót do spisu treści

NASZ DZIENNIK  

Nasz Dziennik: Jubileuszowi pielgrzymi  

Rok 100-lecia objawień może się stać rekordowy pod względem liczby pielgrzymów, którzy odwiedzą Fatimę. Oszacowano, że do końca grudnia br. do miasta przybędzie łącznie 8 mln osób. Aktualnie za najlepszy pod tym względem uznawany jest rok 2015, w ciągu którego Fatimę odwiedziło 6,7 mln pielgrzymów z całego świata - podaje "Nasz Dziennik".

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Prośmy o cud  

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej Teresy od Jezusa - s. Marianny Marchockiej - nazywanej polską św. Teresą z Avila.

- To kolejny ważny krok w procesie beatyfikacyjnym. Teraz będą mogły rozpocząć się prace nad opracowaniem Positio. Następnie ten dokument stanie się przedmiotem analizy teologów konsulatorów, biskupów i kardynałów. Ich pozytywna opinia pozwoli na to, aby Ojciec Święty mógł podjąć decyzję w sprawie dekretu o heroiczności cnót s. Teresy Marianny Marchockiej - tłumaczy o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, postulator procesu.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Znak od Boga  

Ogromna liczba polskich pątników, ponad 300 pielgrzymek zagranicznych z całego świata, łaski i nawrócenia - od pół roku wierni mogą modlić się przed przemienioną cudownie Hostią w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Modlitwa przed relikwiami cudu eucharystycznego owocuje uzdrowieniem z różnych schorzeń. Odnotowanych zostało już kilka takich przypadków. U jednej z mieszkanek Legnicy ustąpiła całkowicie choroba nowotworowa - podaje Marek Zygmunt w dzisiejszym wydaniu "Naszego Dziennika".

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik:  

Jezus mówi dziś do nas: "Wy jesteście solą ziemi". Perspektywa dwóch tysięcy lat i kontekst, w jakim padły te słowa, jednoznacznie wskazują na wartość, jakiej powinni być świadomi uczniowie Chrystusa! Od początku chrześcijanie mieli stać się elitą! Rzecz jasna nie chodzi o wynoszenie się czy panowanie - wręcz przeciwnie - o świadomość posłannictwa otrzymanego na chrzcie świętym, zleconej misji i zadań z nią związanych - czytamy w rozważaniu ks. Pawła Siedlanowskiego do niedzielnej Ewangelii.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: "Zerwany kłos" w kinach  

Choć film "Zerwany kłos" o życiu polskiej błogosławionej Karoliny Kózkówny oficjalnie trafi do kin 17 lutego br., w wielu miastach Polski już teraz odbywają się pokazy przedpremierowe - podaje "Nasz Dziennik". Dystrybutorem filmu jest Kondrat - Media. Szczegółowe informacje na temat ekranizacji dramatu historycznego umieszczone są na stronie www.zerwanyklos.pl.

powrót do spisu treści

:: w skrócie ::  

• W piątek rano w "oknie życia" przy Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono noworodka. Chłopiec trafił do szpitala pod opiekę specjalistów. Znaleziono także 17-letnią matkę dziecka, która także została przewieziona do szpitala - czytamy.

• Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zaprasza 5 lutego, podczas Mszy św. o godz. 12.00 i 18.00 do wspólnej modlitwy za chorych cierpiących na nowotwory za przyczyną św. Jana Neumanna - podaje "Nasz Dziennik".

powrót do spisu treści

DZIENNIK POLSKI  

:: w skrócie ::  

• Jutro w samo południe w Kijów.Centrum odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu "Zerwany kłos". To kolejny przykład coraz popularniejszego w Polsce kina chrześcijańskiego - donosi w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Polskiego" Paweł Gzyl.

• W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach samochodowych. Coraz więcej Polaków z powodu zaburzeń psychicznych zgłasza się również po pomoc do lekarzy - czytamy w artykule Iwony Krzywdy na łamach "Naszego Dziennika".

• Od wczorajszego wieczoru w kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym realizowana jest inicjatywa "100 dni modlitwy różańcowej". Akcja ma stanowić duchowe przygotowanie do obchodów setnej rocznicy objawień w Fatimie, która przypada 13 maja - donosi "Dziennik Polski/Kronika Krakowska".

Opracowanie: mka/bet