Data wydania: 20.05.2014 r. Przegląd prasy - media o Kościele

GAZETA WYBORCZA  

Gazeta Wyborcza: Diabeł Tusk zakradł się do Watykanu [Paweł Wroński]  

""Donald Tusk jest wrogiem chrześcijaństwa" - taki wyrok wydało Święte Oficjum tygodnika "wSieci", w którym zasiada prezes Kaczyński wraz z braćmi wiernymi - Michałem i Jackiem Karnowskimi" - pisze w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej" Paweł Wroński. Publicysta w swoim tekście odnosi się do twierdzeń prezesa Jarosława Kaczyńskiego na temat Donalda Tuska oraz PO. Jak czytamy - według prezesa - Tusk jest "wrogiem chrześcijaństwa", ponieważ w trakcie sporu cywilizacyjnego jest zawsze po jednej, złej stronie".

"Jarosława Kaczyńskiego chyba boli i uwiera to, że Donalda Tuska przyjął na osobistej audiencji papież Franciszek" - stwierdza dziennikarz. Autor tekstu przywołuje słowa Jarosława Kaczyńskiego na temat tej wizyty: "Kto się orientuje w realiach działania dyplomacji watykańskiej, wie, że ta wizyta w sumie nic nie znaczy. Będzie to jednak prezentowane społeczeństwu jako zdarzenie znaczące". Wroński komentując tę wypowiedź, stwierdza ironicznie: "czyli papież albo nic nie wie, albo do takich wizyt w ogóle nie przywiązuje wagi". Dodaje również, że zapewne wizyta Jarosława Kaczyńskiego w Watykanie miała by inną rangę. "To byłaby wizyta naprawdę znacząca. Jaka szkoda, że do niej nie doszło" - czytamy.

powrót do spisu treści

:: w skrócie ::  

• W "Gazecie Wyborczej" czytamy o wizycie Donalda Tuska u papieża Franciszka. Jak przekazuje gazeta, premier wręczył Ojcu Świętemu zestaw ceramiki kaszubskiej z Chmielna, kosz z polskim jedzeniem, a także pamiątkową monetę z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Papież ofiarował Tuskowi długopis i medal upamiętniający drugi rok swojego pontyfikatu. "Wszyscy, którzy Kościoła potrzebują, patrzą na papieża Franciszka z wielką nadzieją" - mówił po spotkaniu premier.

• Prezentowanie w Centrum Sztuki Współczesnej filmu pt. "Adoracja", na którym nagi artysta ocierał się o figurę Jezusa Chrystusa na krzyżu nie było przestępstwem. "Gazeta Wyborcza/Stołeczna" donosi, że prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. Jak czytamy, film był częścią wystawy "British British Polish Polish: sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś". Decyzja prokuratury jest nieprawomocna.

powrót do spisu treści

NASZ DZIENNIK  

Nasz Dziennik: Kościół męczenników [Wywiad z ks. prał. Tomaszem Atłasem]  

"Nasz Dziennik" publikuje wywiad Małgorzaty Pabis z ks. prał. Tomaszem Atłasem, dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych na temat prześladowań chrześcijan, do których dochodzi w różnych częściach świata. W rozmowie duchowny odnosi się m.in. do głośno komentowanego ostatnio w mediach przypadku 27-letniej sudańskiej chrześcijanki oskarżonej o apostazję. "Za każdym razem, kiedy gwałcone są podstawowe prawa ludzkie - w tym przypadku prawo do życia i wolności wyznania – rodzi się w nas naturalny sprzeciw i głęboki smutek. Wiemy bowiem, że nie chodzi tylko o pewne fakty, liczby czy specyficzny kontekst geograficzno-kulturalny, ale o konkretne osoby doświadczające wprost przemocy, bólu, szykan, poniżania i to tylko dlatego, że chcą żyć w pokoju, wyznając i praktykując swoją religię" - mówi ks. Atłas.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Lipowicz konfunduje [Marcin Austyn]  

W artykule Marcina Austyna dla "Naszego Dziennika" czytamy na temat stanowiska, jakie pod koniec kwietnia rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz skierowała do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W piśmie profesor ustosunkowała się do zastrzeżeń wobec programu "Równościowe przedszkole", jakie podnosiło Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Z dokumentu stworzonego przez rzecznik wynika, że tzw. obowiązek szkolny powoduje, że to państwo decyduje o programie nauczania dzieci w szkołach i ten nie musi być zgodny z poglądami rodziców, którzy mają prawo do wychowywania dzieci, ale po zajęciach szkolnych. W ocenie Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, taka interpretacja budzi wiele wątpliwości prawnych oraz wprowadza w ogólne zakłopotanie. Odnosząc się do programu "Równościowe przedszkole", organizacja przypomina, że porusza on zagadnienia, których przekazywanie bez wiedzy i zgody rodziców, a nawet wbrew ich woli stanowi naruszenie Konstytucji.

powrót do spisu treści

:: w skrócie ::  

• Ojciec Święty przyjął wczoraj na audiencji prywatnej premiera Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska wraz z małżonką oraz osobami towarzyszącymi - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. W "Naszym Dzienniku" czytamy, że dzień wcześniej szef rządu złożył kwiaty i znicze na grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

• "Ten, kto uważnie słucha Słowa Bożego i prawdziwie modli się, zawsze pyta Pana: jaka jest Twoja wola dla mnie?" - "Nasz Dziennik" przekazuje słowa, napisane przez papieża Franciszka na portalu Twitter.

• W "Naszym Dzienniku" czytamy o V Archidiecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Gdańska. Pochodowi towarzyszyło hasło: "Jan Paweł II – promotor godności życia i rodziny".

• Pod hasłem "Święty człowiek, święte życie" w Szczecinie przeszedł w minioną niedzielę największy w Polsce Marsz dla Życia. Z "Naszego Dziennika" dowiadujemy się, że manifestacja, w której wzięło udział ok. 16 tysięcy osób była wielkim dziękczynieniem za kanonizację św. Jana Pawła II, "papieża życia i rodziny".

• W "Naszym Dzienniku" czytamy o działalności Centrum Promocji Życia im. Jana Pawła II w Legionowie, którego kaplicę w rocznicę urodzin papieża Polaka (18 maja br.) poświęcił bp Antoni Dydycz z Drohiczyna.

• "Nasz Dziennik" publikuje artykuł bp. Stanisława Stefanka TChr, w którym hierarcha przypomina okoliczności narodzin i dzieciństwo św. Jana Pawła II.

• W artykule Massimo Introvigne, który zamieszcza "Nasz Dziennik" czytamy na temat historii magii i jej wpływów na współczesną kulturę i sztukę. "Doświadczenie magiczne jest przede wszystkim doświadczeniem mocy, próbą manipulowania sacrum, by uzyskać pełnobarwną gamę "mocy"" - pisze włoski socjolog.

• Marek Czachorowski na łamach "Naszego Dziennika" zastanawia się nad wizerunkiem kobiety i kobiecości we współczesnym społeczeństwie. Dziennikarz dokonuje swoich rozważań w kontekście m.in. sobotniego "Marszu Szmat", który przeszedł ulicami stolicy, a także występu Conchity Wurst na koncercie Eurowizji.

powrót do spisu treści

DZIENNIK POLSKI  

Dziennik Polski/Historia: Krakowscy książęta w sutannach [Włodzimierz Knap]  

"Dziennik Polski" w dodatku "Historia" zamieszcza tekst Włodzimierza Knapa na temat roli, jaką na przestrzeni wieków odgrywali w historii Krakowa i Polski małopolscy biskupi. Jak czytamy, w okresie pierwszych Piastów hierarchowie ci zależeli od władców i byli wykonawcami ich woli, choć przykład św. Stanisława dowidzi, że potrafili się im przeciwstawić. W okresie rozbicia dzielnicowego biskupi stali się dysponentami tronu krakowskiego, działając na rzecz zjednoczenia Polski. Z tekstu Knapa dowiadujemy się m.in., że choć formalnie metropolita gnieźnieński stał wyżej w hierarchii, to praktycznie przez wieki najważniejszy w polskim Kościele był właśnie biskup krakowski. Trzech z nich pełniło jednocześnie funkcję biskupa krakowskiego i arcybiskupa gnieźnieńskiego - czytamy. Jak przekazuje autor tekstu, biskupi krakowscy od 1433 r. do rozbiorów nosili tytuł książęcy, związany z własnością księstwa siewierskiego. "Do tego tytułu wrócono w 1889 r. na mocy dekretu carskiego" - pisze Knap.

powrót do spisu treści

:: w skrócie ::  

• "Dziennik Polski" donosi, że papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji premiera Donalda Tuska z małżonką Małgorzatą. Szef rządu ofiarował Ojcu świętemu m.in. okolicznościową monetę wydaną z okazji kanonizacji Jana Pawła II oraz regionalne produkty spożywcze.

• Włodzimierz Jurasz na łamach "Dziennika Polskiego" stwierdza, że ostatnio bardzo rozbawiły go słowa Tadeusza Zwiefki, który w Kontrwywiadzie RMF, broniąc PO, oskarżanej przez Jarosława Kaczyńskiego o "antychrześcijaństwo", powołał się na przykazanie: "Nie kłam". "No cóż, większość chrześcijan wie, że takiego przykazania nie ma, a jego brak stanowi poważne wyzwanie dla teologów" - pisze dziennikarz.

• "Dziennik Polski" w dodatku "Historia" zamieszcza artykuł Pawła Stachnika na temat okoliczności powstania ołtarza Wita Stwosza. Jak czytamy, artysta rozpoczął prace nad monumentalnym dziełem 25 maja 1477 r., a zakończył je dwanaście lat później.

Opracowanie: ilo/kam