Data wydania: 01.04.2014 r. Przegląd prasy - media o Kościele

RZECZPOSPOLITA  

Rzeczpospolita: Nie będzie procesu feministki z arcybiskupem  

Sąd oddalił zażalenie działaczki feministycznej na umorzenie postępowania z prywatnego aktu oskarżenia przeciwko abp. Józefowi Michalikowi. "Rzeczpospolita" przypomina, że cała sprawa zaczęła się w październiku 2013 r. od kazania, które ówczesny Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wygłosił we wrocławskiej katedrze. Hierarcha mówił w nim m.in. o pedofilii w Kościele i ideologii gender. Stwierdził, że radę programową tej ideologii tworzą "najbardziej agresywne polskie feministki". Słowami tymi urażona poczuła się Małgorzata Marenin, działaczka feministyczna i członek świętokrzyskich struktur Twojego Ruchu. Kobieta złożyła do wrocławskiego sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko arcybiskupowi. Twierdziła, że hierarcha wskazał jako współodpowiedzialne za zjawisko pedofilii "agresywne feministki" oraz rodziców decydujących się na rozwód. W styczniu 2014 r. sąd we Wrocławiu umorzył postępowanie. Jego zdaniem wypowiedz arcybiskupa nie wyczerpuje znamion przestępstwa. Wczoraj powtórzył to sąd drugiej instancji.

powrót do spisu treści

Rzeczpospolita: Rocznica w cieniu bliskiej kanonizacji [Janina Blikowska]  

W artykule Janiny Blikowskiej, który publikuje "Rzeczpospolita" czytamy, że polski Kościół nie zamierza organizować dużych obchodów dziewiątej rocznicy śmierci Jana Pawła II. "Te uroczystości będą przebiegać pod kątem kanonizacji, rozpoczną cykl uroczystości modlitewnych, studyjnych, które mają przygotować wiernych na wyniesienie naszego papieża do grona świętych " - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Z tekstu dowiadujemy się, że w większości polskich miast uroczystości rocznicowe będą miały raczej symboliczny charakter. I tak na przykład w rodzinnej miejscowości papieża - Wadowicach, o 21:37 wierni spotkają się przed pomnikiem Jana Pawła II, gdzie będą się wspólnie modlić. "Nic innego nie przewidujemy. Dla nas ważny będzie 9 kwietnia i otwarcie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II" - mówi Stanisław Kotarba, rzecznik Wadowic.

powrót do spisu treści

NASZ DZIENNIK  

Nasz Dziennik: List do Papieża [Maciej Walaszczyk]  

W artykule Macieja Walaszczyka dla "Naszego Dziennika" czytamy, że rodzice osób niepełnosprawnych, którzy od prawie dwóch tygodni protestują w Sejmie, napisali list do Ojca Świętego Franciszka. Pismo, które trafiło wczoraj do siedziby Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, odczytał Henryk Szczepański, reprezentant protestujących. Rodzice dzieci niepełnosprawnych zaapelowali do Ojca Świętego o wsparcie ich działań i o pomoc. Dodali, że nie mają zamiaru rezygnować z walki o podwyżki świadczeń dla swoich dzieci. "Każdy ma swój krzyż, my chcemy nasz nieść godnie. Choć czasem brakuje nam sił. Za każde słowo otuchy składamy serdeczne Bóg zapłać" – mówił Szczepański.

Rodzice wyjaśniają, że pomysł napisania listu do Ojca Świętego narodził się spontanicznie w sobotę, kiedy to telewizja nadała relację ze spotkania papieża z tysiącami ludzi niewidomych i głuchych w Watykanie.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Zażalenie oddalone [Marek Zygmunt]  

Sąd okręgowy podtrzymał wczoraj decyzję Sądu Rejonowego Wrocław-Śródmieście o umorzeniu postępowania wobec abp. Józefa Michalika - informuje Marek Zygmunt na łamach "Naszego Dziennika". Zażalenie w tej sprawie złożyła działaczka ruchów feministycznych Małgorzata Marenin, która poczuła się urażona homilią wygłoszoną przez arcybiskupa 16 października 2013 r. w katedrze wrocławskiej podczas uroczystości jubileuszowych 90-lecia urodzin kard. Henryka Gulbinowicza. Jak czytamy, kobietę dotknęły słowa, w których hierarcha stwierdził, że ""agresywne feministki" i rodzice decydujący się na rozwód są współodpowiedzialni za zjawisko pedofilii".

Sędzia Krzysztof Głowacki, uzasadniając wyrok, podkreślił, że abp Michalik nie odniósł się w tej homilii do konkretnej osoby, a tym samym nie pomówił pokrzywdzonej. Określenia "agresywne feministki" czy "rozwodzący się rodzice" w żaden sposób nie wskazują na to, że podmiotem jego wypowiedzi była właśnie oskarżycielka prywatna. Sędzia tłumaczył też, że aby można było mówić o grupie osób, która została zniesławiona tą wypowiedzią, musi być ona zidentyfikowana. W przekonaniu sędziego, stwierdzenia arcybiskupa dotyczące pedofilii stanowiły dopuszczalny element debaty publicznej, bowiem hierarcha poprzez swoje wypowiedzi dążył do naświetlenia problemu pedofilii i przyczyn, dla których dzieci stają się jej ofiarami, wyrażając w ten sposób pogląd Kościoła katolickiego w tej kwestii.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Presja poza prawem [Maciej Walaszczyk]  

Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zleciła mazowieckiemu kuratorowi oświaty Karolowi Semikowi dokładne przebadanie i skontrolowanie zasad, na jakich dyrektorzy szkół podpisują deklaracje "Szkoła Przyjazna Rodzinie". W artykule Macieja Walaszczyka dla "Naszego Dziennika" czytamy, że reakcja MEN była błyskawiczna. Resort postanowił w trybie natychmiastowym dowiedzieć się, z jakich funduszy szkoła finansuje program, czy dyrektorzy, podpisując deklaracje przystąpienia do programu, znali jego szczegółowe założenia i czy zapoznano rodziców z jego zasadami.

Jak jednak zauważa dziennikarz, zgodnie z ustawą o systemie oświaty działania mazowieckiego kuratorium oraz MEN, podjęte w związku z przystąpieniem placówek do programu „Szkoła Przyjazna Rodzinie”, pozostają zupełnie poza zakresem nadzoru pedagogicznego. Ustawa jednoznacznie rozstrzyga, że nadzór nad finansową i administracyjną działalnością szkół sprawuje organ prowadzący szkołę, w tym przypadku gmina. Jak wskazuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, resort edukacji i działający na jego polecenie kurator naruszyli chronioną na mocy art. 165 ust. 2 Konstytucji zasadę samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. Jacek Sapa z fundacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny nie ma wątpliwości, że działania MEN są podyktowane fałszywą troską o dzieci, a tak naprawdę obawą, że szkoły i rodzice będą aktywnie przeciwdziałać próbom demoralizacji dzieci.

powrót do spisu treści

:: w skrócie ::  

• W felietonie dla "Naszego Dziennika" bp Stanisław Stefanek wypowiada się na temat zmian w prawie dotyczącym ochrony życia poczętego, które mają dotykać kwestii dokumentacji wyników badań prenatalnych. Według hierarchy, proponowane innowacje to nic innego, jak "próba stworzenia dodatkowych wymagań formalnych, które ostatecznie można wypełnić i zabić niewinnego człowieka". "Jest to próba zmniejszenia ilości zabójstw przez dodatkowe obostrzenia proceduralne" - stwierdza biskup.

• "Nasz Dziennik" publikuje treść homilii wygłoszonej przez ks. prof. Waldemara Chrostowskiego podczas mszy św. za Ojczyznę, która została odprawiona w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie 30 marca 2014 r. W swoim wystąpieniu duchowny mówił m.in. o tym, że w ostatnich latach, szczególnie po śmierci papieża Jana Pawła II, nasiliły się ataki na trzy fundamenty naszego życia osobistego i społecznego: na małżeństwo i rodzinę, na Ojczyznę i na Kościół.

• "Nasz Dziennik" publikuje wywiad Piotra Czartoryskiego-Szilera z prof. Wiarą Małdżiewą z Instytutu Filologii Słowiańskiej UMK w Toruniu, która stwierdza m.in., że ideologia gender sprzyja powstawaniu nowych terminów bazujących na łączeniu słów, funkcjonujących już w języku polskim.  "Tworzone są one wbrew regułom języka i stąd same z siebie nic nie znaczą" - stwierdza naukowiec. Dodaje, że doskonałym przykładem na potwierdzenie jej koncepcji jest pojęcie "zdrowia reprodukcyjnego".

• Marek Czachorowski na łamach "Naszego Dziennika" ironicznie komentuje wystąpienie Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania na forum ONZ podczas 58. sesji Komisji ds. Statusu Kobiet dot. kwestii realizowania przez nasz kraj "idei równościowych".

• W miniony weekend członkowie muzułmańskiego plemienia Faluni zaatakowali trzy chrześcijańskie wioski w północnej Nigerii w stanie Kaduna. "Nasz Dzienniki" donosi, że wyniku tych działań zginęło ponad 100 osób.

• W niedzielę ulicami Brukseli przeszedł kolejny, V Marsz dla Życia - relacjonuje "Nasz Dziennik". Wzięło w nim udział około 2 tys. osób. Głównym organizatorem manifestacji było stowarzyszenie młodzieży.

powrót do spisu treści

DZIENNIK POLSKI  

:: w skrócie ::  

• "Dziennik Polski" w dodatku "Historia" przypomina postać jezuity, mistyka i kapelana żołnierzy podziemia niepodległościowego, ks. Władysława Gurgacza, który został skazany przez ówczesne władze na śmierć w pokazowym procesie. Duchownego stracono w 1949 r.

Opracowanie: ilo/kam