Data wydania: 15.03.2010 r. Przegląd prasy - media o Kościele

Zamieszczone informacje dokumentują obraz Kościoła w mediach.
Nie wyrażają stanowiska redakcji IDK.

TEMAT DNIA

Kongregacja: Nie będzie przedawnienia dla grzechu pedofilii

Ksiądz i psychiatra

Kard. Dziwisz przeprasza za antysemickie napisy na pomniku

WYDARZENIA

Polska

Stolica Apostolska

Zagranica

KOMENTARZE, OPINIE, WYWIADY

NAUKA, KULTURA, SPOŁECZEŃSTWO

W SKRÓCIE

TEMAT DNIA  

Kongregacja: Nie będzie przedawnienia dla grzechu pedofilii  

Rzeczpospolita: Stolica Apostolska przeciw pedofilii  

Zmienimy kodeks kanoniczny i nie będzie przedawnienia dla grzechu pedofilii – zapowiada Kongregacja Nauki Wiary. Jak przypomina Piotr Kowalczuk na łamach Rzeczpospolitej, decyzją Jana Pawła II z 2001 r. rozpatrywanie ciężkich grzechów popełnionych przez duchownych, w tym na tle seksualnym, znajduje się w wyłącznej kompetencji Kongregacji Nauki Wiary. Zdecydowano wówczas, że w przypadku pedofilii przestępstwa będą przedawniane nie po dziesięciu latach, jak przewidywał kodeks kanoniczny, ale dziesięć lat po osiągnięciu przez ofiarę pełnoletności.

Prałat Charles J. Scicluna w wywiadzie dla dziennika włoskich biskupów „Avvenire” poinformował, że trybunał Kongregacji w czasie swego istnienia rozpatrzył 3 tys. spraw dotyczących nadużyć duchownych na tle seksualnym od 1960 r. do dziś. W 60 proc. dotyczyły efebofilii, w 30 proc. związków heteroseksualnych, a w 10 proc. pedofilii. W 60 proc. tych przypadków ze względu na podeszły wiek oskarżonych zrezygnowano z procesu, karząc winnych zakazem odprawiania mszy, spowiadania, a także nakazem wyciszenia i poświęcenia się modlitwie. 10 proc. winnych usunięto ze stanu duchownego. Dalsze 10 proc. oskarżonych złożyło rezygnację.

powrót do spisu treści

Życie Warszawy (on-line): Watykan: niektórzy biskupi bagatelizowali sprawę  

Przedstawiciel watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary ksiądz Charles Scicluna przyznał, że niegdyś niektórzy biskupi byli "zbyt pobłażliwi" wobec pedofilii. Dodał, że w 2001 r. kardynał Joseph Ratzinger wprowadził linię stanowczości w takich przypadkach - czytamy w wydaniu internetowym Życia Warszawy. - A zatem oskarżanie obecnego papieża o tuszowanie jest fałszywe i oszczercze - stwierdził w wywiadzie dla dziennika "Avvenire"ksiądz Scicluna, odnosząc się do doniesień niemieckiej prasy, jakoby w latach 80., gdy Joseph Ratzinger był arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, przeniesiono tam księdza pedofila.

Następnie ksiądz Scicluna podał statystykę, dotycząca zjawiska pedofilii w Kościele. Do jego Kongregacji w ciągu ostatnich 9 lat dotarły informacje o 3 tysiącach przypadków księży i duchownych, oskarżanych o nadużycia seksualne.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza: Watykan o pedofilii księży  

Watykan rozważa zniesienie 10-letniego okresu przedawnienia w postępowaniach kościelnych, które dotyczą m.in. pedofilii wśród księży - podaje Gazeta Wyborcza. Obecnie okres ten liczy się od osiągnięcia pełnoletności przez ofiarę, lecz często papież uchyla przepis i pozwala na proces po tym czasie.

powrót do spisu treści

Polska: Oskarżają Benedykta XVI, że nie wyrzucił księdza pedofila  

Papież Benedykt XVI jest zszokowany informacją, że dochodziło do molestowania dzieci w Monachium w czasie, gdy był tam w latach 1977–1981 arcybiskupem. Ale nie można wiązać osoby papieża z tymi praktykami. Tak odpierał wczoraj ataki na Benedykta XVI rzecznik Watykanu Federico Lombardi. Była to reakcja na wcześniejszą informację o tym, że kardynał Joseph Ratzinger wiedział o podjęciu decyzji o wysłaniu na terapię niemieckiego księdza pedofila. Po przejściu leczenia duchowny ponownie popełnił to samo przestępstwo i został skazany. Mimo to dalej wykonywał posługę jako ksiądz na terenie Górnej Bawarii - pisze o tym w dzienniku Polska Richard Owen.

Jak czytamy, niemiecki Kościół katolicki oskarża się o ukrycie co najmniej 170 przypadków molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Krytycy twierdzą, że Kościół zamiast odbierać święcenia kapłańskie i pozbawiać księży możliwości wykonywania posługi, przenoszono ich do innych diecezji.

powrót do spisu treści

Dziennik Gazeta Prawna: Watykan próbuje bronić celibatu  

W opublikowanym wczoraj artykule w papieskiej gazecie L’Osservatore Romano Watykan zaprzeczył, że celibat prowadzi do nadużyć seksualnych w Kościele - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Sugestie, że zasada celibatu powoduje dewiacyjne zachowania u księży, były ostatnio szeroko komentowane w niemieckiej i włoskiej prasie. Głównie za sprawą jednego z najbliższych współpracowników papieża Benedykta XVI, wiedeńskiego arcybiskupa kardynała Christopha Schoenborna, który wezwał w zeszłym tygodniu do uczciwego zbadania kwestii celibatu i edukacji seksualnej księży, żeby wykorzenić źródła nadużyć.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza: Czarne chmury nad niemieckim Kościołem  

Skandal pedofilski w Kościele katolickim w Niemczech zachwiał jego wiarygodnością – uważa trzy czwarte Niemców. Liczba ofiar pedofilii w niemieckim Kościele rośnie lawinowo, odkąd w lutym ujawniono, że troje jezuickich nauczycieli latami molestowało uczniów zakonnego kolegium w Berlinie. Wykorzystywanie uczniów miało też miejsce w benedyktyńskiej szkole przyklasztornej w bawarskim Plankstetten, kolegium jezuickim w Bonn i w Schwarzwaldzie prowadzonych przez salezjan oraz domach dziecka sióstr wizytek w Augsburgu, Berlinie i Oeegelsbeuren, a także szkołach zakonnych rozsianych po Bawarii i Hesji. Listę zamyka dom opieki dla niepełnosprawnych w Essen. Ofiarami molestowania byli też chłopcy z przykatedralnego chóru z Ratyzbony. Niemiecki Kościół nieustannie przeprasza ofiary i zapowiada rozliczenia, ale robi to niewielkie wrażenie - czytamy.

Minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) zasugerowała, że Kościół przez lata tuszował sprawę, katoliccy hierarchowie byli oburzeni. Teraz minister domaga się specjalnej komisji śledczej, a zasiadający wniej eksperci mieliby zbadać każdy przypadek pedofilii. Z kolei minister ds. rodziny Kristina Schröder i minister nauk Anette Schavan zamiast komisji na koniec kwietnia zwołały okrągły stół, przy którym zasiądą przedstawiciele rządu, Kościoła iofiar.

powrót do spisu treści

Ksiądz i psychiatra  

Rzeczpospolita: Od egzorcysty do psychiatry  

O tym, że lekarze i duchowni wspierają się w stawianiu diagnozy oraz niesieniu pomocy pisze na łamach Rzeczpospolitej Magdalena Hodak. Włodzimierz Szyszkowski, specjalista psychiatra z Warszawy, jest regularnie zapraszany na konferencje księży egzorcystów. - Teraz już średnio dwa razy w miesiącu się zdarza, że trafiają do mnie pacjenci zainspirowani przez duchownych – zaznacza. W Łodzi pod koniec lutego obok kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej powstał Ośrodek Pomocy Duchowej. Potrzebujący mogą w nim otrzymać pomoc w postaci modlitwy, porady, skierowania do psychologa, psychiatry lub egzorcysty. Na pomysł założenia takiej placówki wpadł łódzki egzorcysta ks. Grzegorz Korczak. Podoba się on ks. Marianowi Piątkowskiemu z Poznania, którego do koordynowania środowiska egzorcystów wyznaczył Episkopat. Duchowny codziennie od godziny 21 do 22 czeka na telefony od osób, które czują się opętane. W ciągu tygodnia dzwoni do niego ponad 20 osób - podaje Rzeczpospolita. Jak podkreśla, psychiatria i religia się nie wykluczają.

powrót do spisu treści

Kard. Dziwisz przeprasza za antysemickie napisy na pomniku  

Rzeczpospolita (on-line): Profanacja, wstyd i Marsz Pamięci  

"Kiedy w niedzielę w samo południe kilkaset osób ruszało z Placu Bohaterów Getta w Krakowie pod pomnik upamiętniający ofiary zabite w byłym niemieckim obozie w Płaszowie, antysemickie napisy, jakie odkryto na monumencie w sobotę, dokładnie już zmyto. Ale ślady incydentu pozostały" - pisze Rzeczpospolita. Jak czytamy, część uczestników Marszu Pamięci wybrała się na niego również z powodu wstydu i złości po opisanym przez media zbezczeszczeniu pomnika. Wśród nich byli młodzi franciszkanie, a także uczniowie XIII LO i gimnazjum nr 3 z krakowskiego Kazimierza razem ze swym nauczycielem historii Zbigniewem Rybą.

Kard. Stanisław Dziwisz przekazał przewodniczącemu Gminy Żydowskiej w Krakowie wyrazy solidarności "z wszystkimi, których ta profanacja dotknęła". - To akt ogromnego wandalizmu, nieuszanowania pomordowanych i brak szacunku dla naszej ziemi, która zawsze była tolerancyjna - mówił.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Kraków: Antysemickie napisy - kard. Dziwisz przeprasza żydów  

"Hitler good", "Jude raus" - antysemicie hasła wraz ze swastykami, gwiazdami Dawida na szubienicy i wulgarnymi rysunkami na pomniku zagłady Żydów na terenie byłego obozu koncentracyjnego Kraków-Płaszów zauważyli w sobotę patrolujący teren strażnicy miejscy. Zawiadomili policję. Nikt nie wie, kto zbezcześcił symbol żydowskiej zagłady, bo wandale działali prawdopodobnie nocą.

W niedzielę późnym wieczorem kard. Dziwisz wysłał list do prezesa Wyznaniowej Gminy Żydowskiej w Krakowie Tadeusza Jakubowicza. "Z wielkim bólem dowiedziałem się o barbarzyńskiej profanacji Pomnika Pamięci Żydów zgładzonych w Płaszowie. W imieniu Kościoła krakowskiego wyrażam oburzenie i potępienie tego aktu wandalizmu skierowanego przeciwko Wspólnocie Wyznaniowej Żydowskiej, utrzymującej słuszną pamięć o tych, którzy w sposób bestialski zostali zamordowani przez nazistów" - napisał metropolita krakowski. Dołączył wyrazy solidarności z wszystkimi, których ta profanacja dotknęła.

=> Por. Gazeta Wyborcza: Kardynał Dziwisz przeprasza Żydów za antysemityzm

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Kraków: Bartoszewski: To byłby cios dla Wojtyły [prof. Władysław Bartoszewski]  

Dziwi mnie, że takie rzeczy dzieją się w Krakowie. To miasto było zawsze bardzo przyjazne, życzliwe czci Żydów, którzy zginęli w Holocauście - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Władysław Bartoszewski. - Zwłaszcza gdy arcybiskupem był Karol Wojtyła. Dawno temu jako pracownik "Tygodnika Powszechnego" obserwowałem to zjawisko. Ruchy antysemickie były w innych miastach, zwłaszcza w Warszawie, ale nie w Krakowie. - Jak zapobiegać powstawaniu takich ruchów? - pyta Dominika Maciejasz. - Dominującą rolę powinien odgrywać tu Kościół i szkoła. Nie dlatego, że ludzie, jak ci chuligani, którzy zdewastowali pomnik, chodzą na msze, ale dlatego, że środowiska kościelne i akademickie są najbliżej tego typu nastrojów. W Krakowie było wielu światłych księży, którzy włączali się czynnie w walkę przeciwko ekstremizmom, na przykład w parafiach. Samemu Wojtyle bardzo zależało, by nie dochodziło do aktów na tle antysemickim. Wyobraźmy sobie, gdyby żył Jan Paweł II, jakim to zdarzenie byłoby dla niego ciosem - mówi prof. Bartoszewski.

powrót do spisu treści

Dziennik Polski: Krakowski Marsz Pamięci  

Już od wielu lat 14 marca w rocznicę likwidacji krakowskiego getta odbywa się uroczysty Marsz Pamięci. Krakowianie oraz goście z zagranicy przeszli z dawnego Umschlagplatzu, czyli dzisiejszego placu Bohaterów Getta, pod pomnik Pomordowanych Żydów w Płaszowie. Uroczystość w tym roku odbywała się w atmosferze skandalu. W sobotę nieznani sprawcy zdewastowali pomnik, wypisując na nim farbą obraźliwe i antysemicie słowa. Na szczęście w ciągu kilku godzin służby porządkowe doprowadziły monument do stanu pierwotnego. –Ten wstrętny czyn był wymierzony zarówno przeciw Żydom, jak i Polakom – mówił ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav–Ner. W Płaszowie nad symbolicznym grobem pomodlił się kardynał Stanisław Dziwisz, zaś naczelny rabin Krakowa Boaz Pash odmówił kadisz.

=> Polska: Ku pamięci Żydów

powrót do spisu treści

WYDARZENIA  

Polska  

Polska: Biskupi: rodzina to podstawa  

Krótkie podsumowanie VII Zjazdu Gnieźnieńskiego znajdujemy m.in. w dzienniku Polska. W trzydniowym Zjeździe wzięli udział przedstawiciele różnych religii. Kardynał Nenio Antonelli przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny ostro skrytykował współczesne elity europejskie, które jego zdaniem odwracają się od chrześcijaństwa, hołdują liberalizmowi oraz popierają legalizację aborcji. – Problemy rodzin są takie same wszędzie niezależnie od religii i narodowości – dodał naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

powrót do spisu treści

Rzeczpospolita: To rodzina może dać Europie nadzieję  

Rodzina to wspólnota ustanowiona przez Boga, oparta na jego prawie – tak papież pozdrowił uczestników VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. O roli rodziny dyskutowało ponad 700 przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, środowisk żydowskich i muzułmańskich, naukowców, publicystów i działaczy społecznych.

– Europo, odnajdź prawdziwa rodzinę, a wraz z nią nadzieję dla siebie – zaapelowali uczestnicy zakończonego wczoraj zjazdu w swoim przesłaniu. Zostało ono wygłoszone podczas mszy świętej w bazylice prymasowskiej. Homilię wygłosił kard. Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. – Europa, dopuszczając do legalizacji aborcji, rozprzestrzeniania się rozwodów i związków homoseksualnych niszczy inne prawa obiektywne i priorytetowe, takie jak prawo dzieci poczętych do życia, pracowników służby zdrowia do sprzeciwu sumienia, prawo dzieci do posiadania ojca i matki – mówił.

=> Por. Dziennik Polski: Rodzina nadzieją

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza: O rodzinie i starokawalerstwie  

Dwa ostatnie dni VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego relacjonuje na łamach Gazety Wyborczej Katarzyna Wiśniewska. W niedzielę politycy z różnych krajów, duchowni chrześcijańscy i działacze organizacji katolickich zastanawiali się nad tym, czy mamy kryzys rodziny. Kard. Ennio Antonelli, szef Papieskiej Rady ds. Rodziny przekonywał, że kryzys rodziny łączy się z dechrystianizacją Europy i umacnianiem islamu. Polską politykę rodzinną krytykowała m.in. Agnieszka Chłoń-Domińczak, b. wiceminister pracy. Bp Stanisław Stefanek, wiceprzewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny, narzekał na „plagę starokawalerstwa na wsi” - pisze Wiśniewska i cytuje biskupa: – Panie na wsiach też chodzą do kosmetyczki, mają kolorowe paznokcie, a nie chcą być żonami rolników.

Jak czytamy, w sobotę najburzliwiej dyskutowano o małżeństwach między osobami różnych wyznań. - Strona katolicka musi uznać, że nie tylko katolicy mają zobowiązania wobec swojego Kościoła, ale luteranie też je mają. Inaczej będą trudności - mówił ks. Janusz Staszczak z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Gazeta pisze też o sobotniej Ekumenicznej Drodze Życia oraz pozdrowieniach od Benedykta XVI dla uczestników Zjazdu.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Zacieranie różnic płci gorsze od marksizmu  

Na efekty ideologii negowania różnic płci, które będą dużo poważniejsze niż szkody wyrządzone przez marksizm, zwrócił uwagę ks. prof. Tony Anatrella, doradca Papieskiej Rady ds. Rodziny. - Wynikną z tego straty dla psychologii ludzkiej oraz tożsamości kobiety i mężczyzny - przestrzegał włoski jezuita, który był jednym z prelegentów podczas zakończonego wczoraj VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. W czasie spotkania na niepokojące rozmiary kryzysu rodziny w Europie wskazał z kolei kard. Ennio Antonelli, prefekt Papieskiej Rady ds. Rodziny. Zaznaczył, że coraz bardziej upowszechnia się mentalność libertyńska, relatywistyczna, hedonistyczna i utylitarystyczna. Wymieniał też inne fakty wskazujące na kryzys rodziny we współczesnej Europie: ponad milion rozwodów rocznie, niepełne rodziny, powtórne małżeństwa, związki partnerskie oraz życie jako tzw. single. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny zauważył, że wraz z kryzysem rodziny postępuje proces dechrystianizacji Europy i zintensyfikowanie obecności islamu.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Poznań: Dziesięć Kościołów czyta Pismo Święte  

Życie chrześcijanina jest drogą do domu Ojca Niebieskiego - przypomniał podczas sobotniej Ekumenicznej Drogi Życia abp Henryk Muszyński. Nabożeństwo odbyło się podczas VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Scenariusz nabożeństwa opierał się na tekstach zaczerpniętych z Pisma Św. Nowego Testamentu w przekładzie ekumenicznym, konsultowanym z 11 chrześcijańskimi Kościołami. Przedstawiciele 10 Kościołów ze świecami w rękach zatrzymywali się przy kolejnych stacjach. Droga miała przejść ulicami Gniezna od rynku do katedry. Ale przez silne opady śniegu nabożeństwo odbyło się w katedrze.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Poznań: Katecheta w ringu, czyli czasem rozmawiam też o seksie  

Ponad setka doradców metodycznych nauki religii z całej Polski przyjechała do Poznania w miniony weekend, by wziąć udział w 9. Sympozjum Katechetycznym. Zorganizowały je Drukarnia i Księgarnia Świętego Wojciecha oraz Zakład Katechetyki Wydziału Teologicznego UAM.

- Wychowanie to zadanie trudne, które wymaga pracy, także nad samym sobą! - mówił podczas sobotniej Mszy św. abp. Stanisław Gadecki. Dwie godziny później rozpoczął się panel dyskusyjny "Katecheta w ringu". - Podoba mi się porównanie wychowania dzieci do meczu piłki nożnej. Dziś rodzice i nauczyciele nie chcą być już zawodnikami, tylko widzami. Stoją na trybunach, patrzą, czasem przejawiają agresję. Tak się nie da. Trzeba wejść na boisko. Zaangażować się. Ale nie tresujmy dzieci - mówił ks. dr hab. Marian Nowak (Instytut Pedagogiki KUL).

powrót do spisu treści

Polska - Dziennik Łódzki: Obraz Matki Boskiej witały tłumy łodzian  

Arcybiskup Władysław Ziółek, metropolita łódzki, witając Czarną Madonnę wyraził nadzieję, że pomoże nam ona w pokonaniu plag, które dotykają miasto. Oprócz ubóstwa, nadużywania alkoholu oraz bezrobocia, arcybiskup zaliczył do nich ujemny przyrost naturalny. Metropolita przypomniał, że już pierwsi mieszkańcy Łodzi wystawiali na rogatkach miasta kapliczki z wizerunkami Matki Boskiej. W imieniu świeckich mieszkańców obraz powitał prof. Michał Seweryński, wzywając łodzian, by modlili się za prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Po powitaniu, w asyście strażaków, obraz pojechał do parafii św. Józefa na Rudzie. Wczoraj peregrynował do kościoła Sióstr Bernardynek - opisuje Dziennik Łódzki.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Łódź powitała Matkę i Królową  

- Maryjo, otocz swoją opieką każdą rodzinę w tym mieście, aby była Bogiem silna i zdolna do przekazania młodemu pokoleniu wiary oraz miłości Boga i ludzi! - wołał abp Władysław Ziółek, witając w sobotę w Łodzi Królową Polski przybyłą w znaku Jasnogórskiego Wizerunku. W czasie peregrynacji, która zakończy się 10 września br., Ikona Matki Bożej nawiedzać będzie kolejno wszystkie parafie Łodzi i archidiecezji.

Uroczystej Mszy św. - sprawowanej przy ołtarzu polowym ustawionym przed pomnikiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Retkinia - przewodniczył metropolita łódzki ks. abp Władysław Ziółek. Homilię wygłosił paulin o. Anzelm Frączek.

powrót do spisu treści

Dziennik Polski: Bezpiecznie z biskupem  

Kierowcy biskupów co roku przechodzą specjalistyczne szkolenie. W tym roku testowali symulatory dachowania i szkolili się, jak udzielać pierwszej pomocy - o kursie doskonalenia jazdy dla kierowców biskupów, który już po raz dziewiąty zorganizowała MIVA Polska pisze Grażyna Starzak w Dzienniku Polskim.

– Kurs obejmował prezentację osiągnięć naukowo–badawczych w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa

ruchu drogowego oraz ćwiczenia i testy na symulatorach, m.in. dachowania i zderzeń, a także szkolenie w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej – informuje ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. Polscy biskupi jeżdżą autami „ze średniej półki” – jak mówi ks. dr Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców. Są to głównie ople, volkswageny i skody. Prawdziwym guru dla kierowców biskupów jest Józef Mucha z Wierzchosławic. Bodaj jedyny człowiek na świecie, który miał wśród pasażerów czterech kardynałów, w tym dwóch przyszłych papieży! Był kierowcą kard. Adama Sapiehy, Karola Wojtyły i Franciszka Macharskiego. Woził po Krakowie kardynała Josefa Ratzingera podczas jego wizyty w Polsce. Józef Mucha zaczynał swoją pracę w krakowskiej kurii jeżdżąc chevroletem. Później przesiadł się do warszawy, a następnie opla admirała. Najdłużej jeździł wołgą. To właśnie tym samochodem zrobił najwięcej kilometrów wożąc po Polsce Karola Wojtyłę - czytamy.

powrót do spisu treści

Dziennik Polski: Katyń u oo. pijarów  

70. rocznica zbrodni katyńskiej będzie kanwą aranżacji Grobu Pańskiego w kościele oo. Pijarów w Krakowie. Do tego wydarzenia nawiązuje projekt, który zwyciężył w konkursie ogłoszonym po raz pierwszy przez ojców pijarów - pisze Dziennik Polski. Autorem projektu jest doktorant krakowskiej ASP Łukasz Murzyn. Zgodnie z jego wizją przed Wielkanocą w krypcie kościoła powstanie inscenizacja złożona z kamieni, symbolizujących pomordowanych oficerów, i kompozycja z kwiatów jako symboli życia.

powrót do spisu treści

Rzeczpospolita: Ksiądz krytykuje  

Rodziny pomordowanych na Kresach są traktowane tak jak rodziny katyńskie w PRL – stwierdził w sobotę w Poznaniu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Drugie "okno życia" w Łodzi  

Następne już "okno życia" w Łodzi zostanie poświęcone 19 bm. w domu Sióstr Urszulanek przy ul. Obywatelskiej 60. Będzie funkcjonować pod patronatem Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

powrót do spisu treści

Dziennik Gazeta Prawna: Okno życia się sprawdza  

28 noworodków uratowano dotąd dzięki 33 oknom życia. Najwięcej dzieci, bo aż jedenaścioro, pozostawiono

w Krakowie, a w Warszawie ośmioro - pisze krótko Dziennik Gazeta Prawna.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Białystok: www.pogotowie-duchowe.pl  

Coraz więcej osób duchownych wykorzystuje sieć do ewangelizacji i wsparcia duchowego. Prawosławny duchowny ksiądz Artur Aleksiejuk stworzył w internecie pogotowie duszpasterskie (http://www.ksiadzartur.pl). - Nie wiem, czy gdzieś coś takiego funkcjonuje, ale mnie taka forma wydała się potrzebna. Ludzie godzinami siedzą w internecie, więc może ktoś przypadkiem otworzy moją stronę i może będzie potrzebował porady, może modlitwy, a może tylko mojej obecności - tłumaczy ksiądz Aleksiejuk. - Napisać do mnie może każdy, nawet osoba niewierząca - zachęca ksiądz Artur.

Jak czytamy, Kościół katolicki też ma swoje pogotowie. Do skorzystania z wirtualnego spotkania ze spowiednikiem zachęca ksiądz Marek Studenski (pogotowie@deon.pl). To pogotowie działa na takich samych zasadach, co to księdza Aleksiejuka.

powrót do spisu treści

Polska - Dziennik Łódzki: W Łódzkiem spowiadają się głównie rolnicy i studenci  

Z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wynika, że przynajmniej raz w roku spowiada się 74 proc. katolików. Grzechy wyznajemy najczęściej w Wielkim Poście. Do wielkanocnej spowiedzi przystąpi 85 proc. mieszkańców wsi i 62 proc. wiernych w dużych miastach Łódzkiego. Tak samo było 10 lat temu. - Mniej się modlimy i rzadziej chodzimy do kościoła, ale skłonność do spowiedzi się nie zmienia - mówi ks. Sławomir Zaręba, który prowadził badania.

"Większość wiernych spowiedzi nie lubi, a niektórzy panicznie się jej boją. Internetowe fora, zwłaszcza weselne, pękają więc w szwach od porad, gdzie znaleźć dobrego (czytaj wyrozumiałego - przyp. red.) księdza. Niektórzy stają w kilometrowych kolejkach do najłagodniejszego kapłana w parafii, niektórzy próbują rozluźnić się przed podejściem do konfesjonału jednym głębszym" - pisze Matylda Witkowska.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Warszawa: Kolejne dziecko przyniesione do "okna życia"  

28 noworodków uratowano dotąd dzięki 33 "oknom życia", które znajdują się w różnych miastach Polski. W Warszawie matki oddawały dzieci osiem razy. Ostatni raz w środę.

Pomysł stworzenia "okna życia", czyli miejsca, gdzie matka może pozostawić nowo narodzone dziecko, narodził się w 2006 roku w Krakowie. Z inicjatywy Caritas w 2009 roku powstało ponad 30 takich miejsc. - Prawie wszystkie duże miasta mają miejsce, gdzie zdesperowana matka może zostawić noworodka - mówi Ksiądz Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. Ks. Sobolewski poinformował, że w Warszawie pozostawiono dotąd w "oknie życia" ośmioro dzieci, więcej, bo aż 11, tylko w Krakowie, gdzie miejsce takie istnieje najdłużej. Wszystkie noworodki pozostawione w "oknach życia" są dokładnie badane, a następnie przekazywane do ośrodków adopcyjnych.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Ratujmy rolników [Bp Ignacy Dec]  

Na wiele nieprawidłowości w dzisiejszej polityce rolnej, sprzęgniętej tak silnie z polityką całej Unii Europejskiej, wskazał w sobotę bp Ignacy Dec w Krzyżowej koło Świdnicy. W czasie Mszy św. dla uczestników konferencji na temat problemów nurtujących polskie rolnictwo ordynariusz świdnicki przestrzegał przed dalszą wyprzedażą majątku narodowego. Pasterz Kościoła świdnickiego zaznaczył, że Polsce jest potrzebna dobra, racjonalna polityka rolna, która respektowałaby jednocześnie dobro rolników i całego Narodu.

powrót do spisu treści

Dziennik Polski: Poślizg w muzeum papieża/ Muzeum z poślizgiem  

Na przełomie marca i kwietnia miała się odbyć uroczysta inauguracja działalności Domu Jana Pawła II w Wadowicach. Dom, odwiedzany przez prawie milion osób rocznie, wymaga pilnego remontu. Prac nie można jednak rozpocząć, bo projekt statutu nowej placówki utknął w Ministerstwie Kultury - czytamy w Dzienniku Polskim.

Pierwotnie planowano, że oficjalna inauguracja działalności domu-muzeum jako placówki kultury nastąpi w ramach obchodów piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Dziś wiadomo, że termin nie zostanie dotrzymany. – Statut musi być zatwierdzony przez Sejmik woj. Małopolskiego, który zbierze się pod koniec marca. Mimo wielokrotnych monitów kierowanych do resortu kultury w sprawie ewentualnych poprawek do statutu, do dzisiaj nie ma odzewu –mówi Jarosław Kostrzewa, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Poznań: Ojciec Paweł Kozacki pożegnał się z poznaniakami  

- Jeszcze nie wiem, co mnie czeka - mówił o. Paweł o swojej nowej misji. Jednak wierni, którzy po brzegi wypełnili kościół dominikanów, są przekonani, że świetnie sobie poradzi. I zazdroszczą mieszkańcom Krakowa tego, że to oni będą teraz słuchać jednego z ich ulubionych kaznodziei. - To dobry kaznodzieja. U niego wszystko jest zawsze: krótko, zwięźle, ale na temat - mówiła przed mszą św. pani Krystyna.

Pożegnaniu o. Kozackiego towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Msza św. odprawiana była w intencji jego rodziny: dziadka, cioci i prababci. - Była już dawno zamówiona, dlatego proszę o modlitwę także za moich bliskich - mówił o. Paweł. Pożegnalna niedziela wypadła w gaudete, czyli "niedzielę radości", szczególny dzień w środku Wielkiego Postu, kiedy zwracamy uwagę na to, jak blisko jest Bóg - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Zielona Góra: Ks. Michalski wrócił do Zielonej Góry  

W sobotę w zielonogórskiej Konkatedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Kazimierza Michalskiego. Był on pierwszym proboszczem w powojennej Zielonej Górze. Kierował parafią św. Jadwigi. W 1960 r. "Wydarzenia zielonogórskie" spowodowały, że na rozkaz władz ks. Michalski musiał opuścić miasto. Zmarł w 1975 r. Jego szczątki przewieziono z Poznania do Zielonej Góry. Pomysłodawcą powtórnego pochowania ks. Kazimierza Michalskiego był biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt. - Radujemy się, że wraca do swoich. To wyraz sprawiedliwości społecznej i wdzięczności, jaką mamy wobec tego kapłana - mówił w sobotę podczas uroczystej mszy św. W uroczystościach wzięli udział także członkowie rodziny księdza.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Rzeszów: Zatrzymano seryjnego włamywacza do plebani  

Policjanci z Kańczugi i Przeworska zatrzymali mężczyznę, który włamał się do kilkunastu plebani m.in. w Rzeszowie i Warszawie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mógł zrabować nawet 100 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia. 21-letni mężczyzna został zatrzymany w piątek, kiedy próbował włamać się do plebani w Manasterzu.

powrót do spisu treści

Dziennik Polski: Rabował plebanie  

Policjanci z Podkarpacia zatrzymali mężczyznę, który włamał się do kilkunastu plebanii m.in. w Rzeszowie i Warszawie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mógł zrabować nawet 100 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia. 21–letni mężczyzna został zatrzymany w piątek, kiedy próbował włamać się do plebanii w Manasterzu (Podkarpackie) - czytamy w Dzienniku Polskim.

=> Gazeta Wyborcza: Okradał księży, wpadł na plebanii

powrót do spisu treści

Stolica Apostolska  

Nasz Dziennik: Bóg upomina się o nas ["Anioł Pański" z Ojcem Świętym]  

Na nasze szczęście Bóg nigdy nie zapomina o swej wierności i nawet jeżeli oddalamy się i gubimy, nie przestaje iść za nami ze swoją miłością, wybaczając nasze błędy i przemawiając wewnętrznie do naszego sumienia, by nas przywołać do siebie - podkreślił wczoraj Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański" w Watykanie. - Tylko doświadczając przebaczenia, widząc, że jest się kochanym miłością bezinteresowną, większą od naszej nędzy, ale i od naszej sprawiedliwości, wkraczamy nareszcie w stosunek z Bogiem prawdziwie synowski i wolny - wyjaśniał Benedykt XVI.

Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI pozdrowił uczestników VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. - Życzę, by zjazd przyczynił się do odnowienia rodziny jako wspólnoty ustanowionej przez Boga, opartej na Jego Prawie - powiedział Papież.

powrót do spisu treści

Rzeczpospolita: [Papież u luteranów]  

Pierwszy raz w czasie swojego pontyfikatu Benedykt XVI odwiedził kościół luterański w Rzymie. Razem z pastorem przewodniczył nabożeństwu. W tej samej świątyni w 1983 r. historyczną wizytę złożył Jan Paweł II.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Papież z wizytą u luteranów  

- Jedność nie zależy od ludzi. Trzeba zawierzyć Panu, bo tylko On może nas obdarzyć jednością - podkreślił wczoraj Papież, spotykając się ze wspólnotą rzymskich luteranów. W niedzielę po południu Benedykt XVI przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w zborze luterańskim Chrystusa w Rzymie. W homilii Ojciec Święty mówił o poszukiwaniu jedności przez oba Kościoły. Jednocześnie zwrócił uwagę, że katolicy i protestanci odpowiedzialni są za istniejący podział. Podkreślił, że nie można zadowalać się sukcesami w dialogu ekumenicznym, gdyż nadal "nie możemy jednak stać przy jednym ołtarzu i za to ponosimy winę".

Wizytę zakończyło błogosławieństwo Ojca Świętego, który ofiarował luteranom replikę pochodzącej z IX w. mozaiki znajdującej się pod ołtarzem konfesji św. Piotra i przedstawiającej Chrystusa. Benedykt XVI w prezencie otrzymał fotografię chrzcielnicy z luterańskiego kościoła Chrystusa.

powrót do spisu treści

Dziennik Polski: Papież z luteranami  

Ojciec Święty Benedykt XVI spotkał się wczoraj z rzymską wspólnotą luterańską. Liczy ona około pół tysiąca wiernych, jest przy tym bardzo mocno zaangażowana w pomoc charytatywną - pisze Dziennik Polski. Wizyta papieża jest wyrazem kontynuowania dialogu ekumenicznego. Tę samą wspólnotę luterańską odwiedził bowiem Jan Paweł II w 1983 r. Wczorajsze spotkanie z luteranami wpisuje się w tzw. dekadę Lutra, która zakończy się w 2017 r., a związana jest z pięćsetleciem reformacji - czytamy.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Sudańscy biskupi w Watykanie  

Ojciec Święty podziękował biskupom z Sudanu za jednogłośne wypowiadanie się przeciwko nawrotowi wojny i apelowanie o pokój na wszystkich płaszczyznach życia narodu. Episkopat tego kraju przybył do Watykanu z wizytą "ad limina". Benedykt XVI w skierowanym do nich przemówieniu zwrócił uwagę, że warunkiem pokoju jest dojrzałość i uczciwość polityków.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Kongres Eucharystyczny w Brazylii  

Ojciec Święty mianował ks. kard. Cláudio Hummesa, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, swoim specjalnym wysłannikiem na Krajowy Kongres Eucharystyczny w Brazylii. Uroczystości odbędą się w stołecznej Brasilii od 13 do 16 maja bieżącego roku.

powrót do spisu treści

Zagranica  

Rzeczpospolita: Walka o komunikanty  

We Francji karmelitanki rozpoczęły walkę o utrzymanie pozycji lidera wśród producentów mszalnych komunikantów. Ich najpoważniejszym rywalem są firmy z Polski - podaje Rzeczpospolita. Siostry z karmelu w Saint Germain-en-Laye nagrały nawet film promocyjny „Boży piekarze”, który ma zachęcać do zakupu produkowanych przez nie komunikantów. Francuscy kapłani chętniej kupują bowiem tańsze hostie z Polski. Dla karmelitańskich zgromadzeń oznacza to niższe zyski, a co za tym idzie – mniej pieniędzy na utrzymanie.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Zaatakowali, bo nie chcą kościoła  

Tłum ok. 3 tysięcy muzułmanów zaatakował grupę koptyjskich chrześcijan, którzy zgromadzili się na modlitwie w Mersa-Matruh na północnym-zachodzie Egiptu. Napastnicy zniszczyli kilka budowli i ranili co najmniej 25 osób. Jak informują miejscowe władze kościelne, nie ulega wątpliwości, że do ataku podżegał jeden z lokalnych, wysoko postawionych islamskich duchownych.

Podczas ataku w kaplicy znajdowało się czterech księży, jeden diakon i ponad 400 parafian, w tym kobiety i dzieci. Jak relacjonują świadkowie, islamiści wdarli się do wnętrza i na ślepo bili zebranych. Do napaści miały ich skłonić słowa imama Shaikha Khameesa, który stwierdził, że Koptowie zbierają się w tym celu, aby opracowywać plan budowy nowego kościoła. W rzeczywistości jedyną nową budowlą, którą planują postawić egipscy chrześcijanie, jest hospicjum - podaje Nasz Dziennik. Koptowie są przerażeni tym atakiem i ciągłym podsycaniem nienawiści do ich społeczności przez muzułmańskich duchownych.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Muzułmanin podpalił chrześcijankę  

12-letnia chrześcijanka zmarła w wyniku poparzeń po tym, jak została oblana benzyną i podpalona przez syna właściciela domu, w którym była służącą. Była to zemsta za to, że dziewczyna powiedziała swoim przyjaciółkom, iż została przez niego zgwałcona. Gdy wezwano rodziców do konającej córki, usłyszeli, że do poparzenia doszło na skutek nieszczęśliwego wypadku w kuchni. Dziewczynka zmarła dwa dni później w szpitalu, ale zdążyła jeszcze złożyć zeznania policjantom, którzy prowadzą śledztwo w tej sprawie. To nie pierwszy taki przypadek w Pakistanie w ostatnich kilku miesiącach. O zamordowanie kilkunastoletniej chrześcijanki oskarżony jest m.in. wpływowy pakistański prawnik.

powrót do spisu treści

KOMENTARZE, OPINIE, WYWIADY  

Gazeta Wyborcza Trójmiasto: Różdżką dziateczki Duch Święty bić każe  

Dla mnie jako chrześcijanina największym autorytetem jest Pismo Święte - Stary i Nowy Testament. I to w każdej dziedzinie. Jeśli chodzi o życie rodzinne, Biblia wyraźnie mówi, że gdy trzeba, dzieci należy karcić - mówi Paweł Bartosik, pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku.

W rozmowie z Aleksandrą Kozłowską duhowny opowiada, na czym polega akcja "RatujmyDzieci.pl". -

Jest to inicjatywa naszych kalwińskich - Ewangelicznych Kościołów Reformowanych w Polsce. Chcemy wyrazić publiczny sprzeciw wobec rządowego projektu zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nie zbieramy podpisów przeciwko ustawie - robi to już strona stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, ale chcemy naszym głosem wesprzeć wszystkich tych, którzy protestują - mówi Bartosik.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: [Komentarze - Zacieranie różnic płci gorsze od marksizmu]  

Zdaniem dr. Marka Czachorowskiego, etyka, wykładowcy na KUL i UKSW, kryzys rodziny dostrzegalny jest gołym okiem. - Widać go wpierw w fakcie, że współczesna rodzina polska rodzina, także katolicka rodzina, nie wypełnia tego, do czego jest powołana, czyli do zrodzenia i wychowania potomstwa. Skoro rodzina "nie rodzi", to jest w bardzo poważnym kryzysie. Trzeba, by zaczęła wypełniać to swoje zadanie i to nie dlatego, że "zaleje" nas świat islamu, ale dlatego, że rodzenie jest znakiem miłości.

- Zacieranie różnicy płci we współczesnym świecie zachodnim (bo przecież nie np. w Turcji czy w krajach afrykańskich) to ideologia, która ma doprowadzić do zahamowania rozrodczości. Przyczyni się to do zdecydowanego zmniejszenia głównie białej populacji na ziemi. To jest realizacja planu neomaltuzjańskiego, walka z przyrostem naturalnym, tyle że główną ofiarą będzie tu człowiek Zachodu. Być może potem przyjdzie czas na inne rasy - twierdzi prof. Piotr Jaroszyński, filozof kultury z KUL i WSKSiM w Toruniu.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Holendrom zaczyna brakować człowieczeństwa [Hanna Wujkowska]  

"Można przypuszczać, że Holandia stała się specyficznym poligonem doświadczalnym współczesnego świata na testowanie coraz to nowych pomysłów zaczerpniętych z pakietu cywilizacji śmierci. Zamysł legalizacji wspomaganego samobójstwa dla osób, które przekroczywszy 70. rok życia, znużyły się istnieniem, zaowocował zebraniem ponad stu tysięcy podpisów obywateli popierających ten projekt. Zdumienie i niedowierzanie (chociaż słuszne) wielu komentatorów przekazujących wstrząsającą informację wydaje się jednak spóźnione - uważa Hanna Wujkowska. - Holandia - kraj w niedalekiej przeszłości katolicki, z pięknymi tradycjami świadczącymi o religijności społeczeństwa, w ciągu dwóch pokoleń przekształcił się w laickie, bezduszne państwo, gdzie życie człowieka przestało zajmować należną pozycję wobec innych wartości. Moralna równia pochyła wynika niewątpliwie z wyeliminowania wpływu katolickiego nauczania społecznego, a następnie z legalizacji aborcji i eutanazji oraz akceptacji związków homoseksualnych jako równorzędnych z małżeństwami" - pisze Wujkowska. Dodaje przy tym, że "przemiany w Polsce w ciągu ostatnich dwudziestu lat dotyczące rozumienia natury człowieka, niepokojące trendy sprzyjające upowszechnianiu praktyk skierowanych przeciw ludzkiemu życiu, muszą wywołać poważną refleksję naszego społeczeństwa".

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza: Komu gej przeszkadza  

"Zamach na rodzinę zobaczyli konserwatywni publicyści i ludzie Kościoła w wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie dyskryminacji zpowodu orientacji seksualnej" - pisze Katarzyna Wiśniewska, przywołując wypowiedzi Marka Jurka i bp Stanisława Stefanka. Po drugiej stronie głos ks. Adama Bonieckiego. "To chyba jedyny głos zrozumienia wśród osób duchownych komentujących wyrok w Strasburgu. Katolikom, w tym księżom i hierarchom, którzy w dziedziczeniu mieszkań przez osoby żyjące w związku homoseksualnym widzą manifest bezbożności, polecam lekturę innego tekstu w „Tygodniku”. Ks. Andrzej Luter pisze, że „w debatach publicznych, a także w zwykłych rozmowach dominuje obraz Kościoła sklerykalizowanego, (…) posługującego się językiem patriarchalnym, językiem nakazów i konfrontacji, a nie językiem wolności i dialogu”. I zastanawia się, „(…) dlaczego wizerunek triumfalistyczny i fundamentalistyczny wygrywa w przestrzeni publicznej zwizerunkiem otwartym. Może jednak dajemy powody do takich uogólnień?” - cytuje Wiśniewska.

powrót do spisu treści

Dziennik Gazeta Prawna: Nie obędziemy się bez seniorów  

Za chwilę zmieni nam się radykalnie struktura wieku. Coraz więcej osób będzie dożywało późnej starości. Ale

starzenie się ludności nie jest kryzysem, tylko olbrzymim sukcesem cywilizacyjnym. Kolejne pokolenia mają szanse spędzić więcej lat razem! Nie oznacza to jednak, że nie należy szukać rozwiązań, by równocześnie żyło nam się lepiej. I by to, że przybywa Polaków w starszym wieku, nie było obciążeniem ekonomicznym dla młodszych pokoleń, zwłaszcza że jednocześnie ze wzrostem liczby osób starszych będzie zmniejszać się grupa osób w wieku produkcyjnym, tworząca zasoby pracy - z Ireną Kotowską, kierownikiem Zakładu Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, o spodziewanym kryzysie demograficznym rozmawia na łamach Dziennika Gazety Prawnej Paulina Nowosielska. - Podniesienie wieku emerytalnego to połowa sukcesu. Za nim powinno pójść dostosowanie warunków pracy do możliwości osób starszych i inwestowanie w ich kapitał ludzki. Bo inaczej rąk do pracy po prostu zabraknie – ostrzega Kotowska. Mówi też, że czeka nas transformacja organizacyjna związana z dywersyfikacją form zatrudnienia i zarządzania czasem pracy. - Coraz więcej osób rozumie, że zmiany prawne powinny iść w kierunku partnerskiego modelu rodziny. Oczywiście jeśli chcemy, by rodziło się więcej dzieci - czytamy w rozmowie.

powrót do spisu treści

Dziennik Gazeta Prawna: Nadchodzi wojna pokoleń  

Jak czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej, w 2008 r. relacja liczby osób w wieku powyżej 65 lat do liczby zatrudnionych w wieku produkcyjnym wynosiła w Polsce nieco ponad 30 proc., mniej niż średnio w UE. "Jeżeli sytuacja demograficzna i rynku pracy będzie zgodna z obecnymi prognozami, to w 2060 r. ta relacja wyniesie w Polsce prawie 110 proc. i będzie najwyższa w UE, dla której średnia wyniesie nieco ponad 70 proc. Zatem jeżeli nawet damy czynne prawa wyborcze nastolatkom w wieku 15-17 lat, seniorów będzie tak wielu, że uchwalą sobie takie prawo i takie przywileje, jakie będą im odpowiadały, kosztem osób młodych, aktywnych zawodowo. Łatwo przewidzieć, że młode pokolenie nie zaakceptuje wysokich podatków i albo zagłosuje nogami, czyli wybierze emigrację, albo okaże się, czy ustrój demokratyczny jest w stanie przetrwać tak duże wyzwania. Są dwa sposoby na uniknięcie wojny pokoleń: zwiększenie liczebności młodego pokolenia lub zwiększenie stopy zastąpienia przy zachowaniu stabilności finansów publicznych" - uważa Krzysztof Rybiński. Ubolewa nad tym, że w czasach gdy powinniśmy podejmować ważne decyzje o znaczeniu strategicznym dla przyszłości Polski, ze strony ministrów pracy i finansów padają propozycje szkodliwe.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza: Parytet siedzi w kuchni  

– Platforma parytetem grała tylko pod publiczkę!– alarmują Kongres Kobiet i SLD. O tym, że projekt utknął w komisji pisze w Gazecie Wyborczej Renata Grochal. Cytuje ona m.in. Waldy Dzikowskiego, szefa nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. prawa wyborczego, który przyznaje, że komisja nie zajmie się parytetem ani w tym tygodniu, ani na kolejnym posiedzeniu. – Realny termin to połowa kwietnia – mówi Gazecie. Dziś już widać, że na wprowadzenie parytetu przed wyborami samorządowymi nie ma szans - czytamy.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Kontemplował oblicze Chrystusa [Jan Paweł II]  

Z księdzem infułatem Julianem Źrałką, proboszczem parafii pw. Św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, rozmawia na łamach Naszego Dziennika Mariusz Kamieniecki. Duchowny wspomina, kiedy po raz pierwszy zetknął się z osobą kard. Karola Wojtyły. - Jeszcze jako biskup krakowski Karol Wojtyła w sierpniu 1960 r. prowadził w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu rekolekcje przed święceniami kapłańskimi. Zatem miałem szczęście wraz z innymi diakonami przeżywać pod Jego kierunkiem bezpośrednie przygotowanie do święceń. Do dzisiaj przechowuję zapiski z tych rekolekcji. Najbardziej zapamiętałem wskazania, że mamy być kapłanami Soboru Watykańskiego II. Ksiądz biskup Wojtyła w zupełnie nowym świetle wskazywał na kapłaństwo służebne rozumiane jako służba Bogu i drugiemu człowiekowi. Później, już jako kapłan zaangażowany w sprawy małżeństw i rodzin, miałem okazję wiele razy być blisko kardynała, który pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. Zapraszany na spotkania do Krakowa: na dni skupienia, konferencje, poznałem ks. kard. Wojtyłę i wielu ciekawych ludzi z Jego otoczenia - wspomina ks. Źrałka.

powrót do spisu treści

NAUKA, KULTURA, SPOŁECZEŃSTWO  

Nasz Dziennik: SLD skarży obrońców życia  

Tomasz Frydryk, który poskarżył się w prokuraturze na pro-life'owy banner, w doniesieniu powołuje się na możliwość popełnienia trzech przestępstw: propagowania ustroju faszystowskiego poprzez umieszczenie olbrzymiego wizerunku Adolfa Hitlera, bezczeszczenia szczątków ludzkich oraz aborcji.

Frydryk jest członkiem Rady Powiatowej SLD w Poznaniu. Na internetowym forum "Gazety Wyborczej" Frydryk został przedstawiony tylko jako mieszkaniec Swarzędza. Mężczyzna stwierdza tam, że: "plakat jest szokujący, wulgarny, okrutny. I byłby taki sam, gdyby na plakacie były zakrwawione szczątki kurczaków". I dalej: "Ja nie twierdzę, że 4-tygodniowy płód jest pełnoprawnym człowiekiem. Tak twierdzą tzw. obrońcy życia. I polskie prawo. Więc niech wszyscy tego prawa przestrzegają. Polskie prawo antyaborcyjne należy do najbardziej restrykcyjnych w świecie i trudno sobie wyobrazić jego zaostrzenie. Celem akcji jest rząd dusz, potwierdzenie dominacji ideologicznej".

Zdaniem obrońców życia, zawiadomienie to pokazuje, iż aborcjoniści nie są w stanie znieść prawdy o zabijaniu dzieci. I robią wszystko, by utrudnić szerokiej publiczności poznanie faktów o aborcji - czytamy w Naszym Dzienniku. Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, oskarżenia podnoszone przez Frydryka uważa za niedorzeczne.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Nie przestraszą nas takie ataki [Mariusz Dzierżawski]  

Mariusz Dzierżawski, członek rady Fundacji Pro - Prawo do Życia komentuje protekst działaczy SLD przeciwko plakatowi antyaborcyjnemu. - Otóż cieszę się, że nawet działacze SLD przyznają, iż ofiarami aborcji są ludzie. Już nie zlepek komórek! To mnie bardzo cieszy, niezależnie od tego, jakie postanowienie w tej sprawie wyda prokuratura. Jeśli uzna zarzuty pana Frydryka za słuszne i będzie prowadziła śledztwo, to stanie się ono okazją do tego, by jeszcze raz podkreślić, że należy mówić prawdę o zabijaniu dzieci przez aborterów. Jeśli sprawa trafi do sądu, będzie to dobrą okazją ku temu, by o tym przypomnieć. Jeśli sąd oddali zarzuty, to będziemy się z tego cieszyć. - A jeśli nie? - pyta Anna Ambroziak. - To będziemy dalej składać świadectwo o zabijaniu dzieci poczętych. Tak naprawdę problemem nie są prześladowania obrońców życia. Jest to drobiazg w porównaniu z cierpieniami mordowanych dzieci i ze szkodami moralnymi, jakie ponoszą rodzice tych dzieci wprowadzani w błąd przez aborterów.

powrót do spisu treści

Nasz Dziennik: Akcja pro-life w nowojorskim metrze  

Pasażerowie nowojorskiego metra będą mogli oglądać plakaty pro-life z hasłem: "Aborcja Cię zmienia". W metrze znajdzie się ponad 2000 plakatów. Akcja potrwa przez najbliższe cztery tygodnie. Zdaniem organizatorów, kampania nie ma na celu rozpalania sporu pomiędzy obrońcami życia a zwolennikami zabijania dzieci nienarodzonych, lecz ma uświadamiać opinii publicznej zbyt często przemilczaną prawdę, że aborcja nie pozostaje nigdy bez śladu. Ma przypominać o żalu, jaki rodzi się w człowieku, który dopuszcza się lub współuczestniczy w tym procederze. Autorka plakatów Michaelene Fredenburg podkreśla, że ich celem jest dotarcie do osób, które w jakikolwiek sposób zmagają się z problemem aborcji, i nie osądzanie ich, ale podanie środków pomagających w leczeniu i odnalezieniu spokoju. Plakaty odsyłają do strony internetowej, na której można znaleźć porady, a także adresy, pod którymi można uzyskać odpowiednią pomoc.

powrót do spisu treści

Dziennik Gazeta Prawna: Stuhr w filmie o Matce Boskiej  

Jerzy Stuhr zagra jedną z ról w nowej włoskiej produkcji w reżyserii Guido Chiesy „Io sono con Te”. Film o Marii z Nazaretu, matce Jezusa Chrystusa, produkuje RAI Cinema. Polski aktor zagra u boku Fadili Belkebli i Djemela Barka, którzy wcielą się w postaci Marii i Józefa - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

powrót do spisu treści

Dziennik Gazeta Prawna: Rodzice poczekają na becikowe  

Zaświadczenie potwierdzające jedno badanie lekarskie wystarczy, aby gmina wypłaciła becikowe. Do Sejmu trafi ponownie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zmieniająca sposób przyznawania becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (oba świadczenia 1 tys. zł) - podaje Dziennik Gazeta Prawna. Senatorowie zdecydowali o wprowadzeniu redakcyjnych zmian i przyjęciu ustawy w formie zaproponowanej przez rząd. Odrzucili natomiast poprawki, które zakładały, że aby otrzymać becikowe, ciężarna kobieta powinna być objęta opieką od 14 lub 16 tygodnia ciąży do porodu. Nowe zasady wypłacania świadczeń związanych z urodzeniem dziecka wejdą w życie z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw.

=> Gazeta Wyborcza/ Praca: Znowu zmiany w becikowym?

powrót do spisu treści

Rzeczpospolita (on-line): Mobilizacja przeciw islamowi  

W Niemczech narasta krytyka islamu, mnożą się organizacje antyislamskie, portale internetowe i krytyczne wobec islamu wydawnictwa. Pisze o tym Piotr Jendroszczyk w wydaniu internetowym Rzeczpospolitej. Politically Incorrect (PI) – to nazwa strony internetowej, która zieje niechęcią do islamu, niemieckich muzułmanów i nie przepuści żadnej okazji, aby napiętnować wszystkich wyznawców Allaha. Okazji jest niemało. Na przykład tzw. zabójstwa honorowe, czyli przypadki pozbawiania życia przez muzułmanów swych córek czy żon za niemoralne, w ich rozumieniu, prowadzenie się. Jedynie w ostatnich miesiącach zapadły trzy wyroki w takich sprawach. 28 marca ma się odbyć kongres antyislamski na zamku Horst w Gelsenkirchen. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele Ligi Północnej z Włoch, Austriackiej Partii Wolnościowej, ugrupowania Geerta Wildersa z Holandii oraz podobnych grup z wielu innych krajów. Z Polski żadnej delegacji nie będzie - czytamy.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza Częstochowa: Nowy spektakl: Modlitwa za wszystkie ofiary  

Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Czestochowie zespół pod kierunkiem Adama Łoniewskiego pokazał spektakl "Kadisz jatom". - Kadisz jatom to judaistyczna modlitwa za zmarłego - mówi autor scenariusza i reżyser przedstawienia Adam Łoniewski. - Piękna szczególnie przez to, że nie ma w niej rozpaczy, nawet mowy o śmierci. Jest za to wielkie zaufanie do Boga nadające tej modlitwie bardzo uniwersalny charakter. Ona była dla mnie inspiracją i wypełnia jedną ze scen spektaklu. Jednak "Kadisz jatom", to konstatacja tego, że narody dotknięte tragedią masowej śmierci, są w stanie podobną zgotować innym. Bohaterką spektaklu jest dziewczyna z Jedwabnego. Bo konstatacja, o której mówi Łoniewski, dotyczy nie tylko Żydów, przywołanych przez kadisz, ale też polskich pogromów, czy współczesnych wojen m.in. na Bałkanach - podaje Gazeta Wyborcza.

powrót do spisu treści

Rzeczpospolita: Zginęło mniej dzieci  

W 2009 r. w Polsce doszło do ponad 5 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci – wynika z danych Komendy Głównej Policji. Z tego ponad 1,5 tys. wypadków spowodowali piesi i rowerzyści. Na drogach zginęło 128 dzieci w wieku do 14 lat. To mniej niż przed rokiem. W stosunku do 2008 r. liczba wypadków zmalała o 705 (o 12,3 pkt proc.), rannych – o 695 (12,1 pkt proc.), zabitych – o 18 (12,4 pkt proc.).

powrót do spisu treści

Dziennik Polski: W Skawinie rodzi się więcej dzieci  

Jeszcze w czwartym kwartale tego roku rozpocznie się budowa żłobka. Władze miasta podjęły taką decyzję patrząc na dane dotyczące liczby urodzeń. Okazuje się, że gmina ma dodatni rzeczywisty przyrost naturalny, który wynosi 139 osób. W ub.r. w całej gminie urodziło się 506 dzieci: 263 w Skawinie, a 243 w pozostałych miejscowościach gminy. Nic więc dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na miejsca opieki dla najmłodszych skawinian. Brak tych miejsc wynika, z jednej strony z większej liczby urodzeń, szybszym powrotem mam do pracy, ale z drugiej – z podniesienia standardu opieki nad dziećmi w żłobkach, co wpływa na wzrost zainteresowania rodziców tą formą opieki - czytamy. W Skawinie jest jeden oddział żłobkowy. Jest w nim 50 miejsc. Dzieci przyjmowane są tam już od 6 miesiąca życia.

powrót do spisu treści

Gazeta Wyborcza: Kto krył Adolfa Eichmanna?  

Czy po pół wieku od porwania przez Izraelczyków Eichmanna niemiecki wywiad odtajni jego akta? Chcą tego dziennikarze, a nawet syn. Wszystko w rękach niemieckiego sądu - pisze Bartosz Wieliński w Gazecie Wyborczej. Jednak jak dodaje, niemiecki wywiad BND broni się przed upublicznieniem akt. 4,5 tys. stron, które zebrano w sprawie Eichmanna, kryje zapewne odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego pomagał mu zaszyć się w Argentynie. Podejrzewa się, że otaczał go opieką rząd Niemiec i Watykan - czytamy. Kolejne dowody zmowy milczenia najprawdopodobniej są w archiwach BND. Materiały te mogą rzucić nowe światło na pomoc, którą nazistom okazywał Watykan. Wiadomo, że duchowni pomagali uciekającym z Europy nazistom dostać się do Ameryki Południowej czy państw arabskich - pisze Wieliński.

powrót do spisu treści

Dziennik Gazeta Prawna: Mocne leki przeciwbólowe dostępne tylko na różowych receptach  

Apteki zalała fala fałszywych recept na mocne środki przeciwbólowe. Skala wyłudzeń sprawia, że Narodowy Fundusz Zdrowia chce traktować te leki jak morfinę i przepisywać tylko na tzw. różowych receptach - pisze Sylwia Czubkowska w Dzienniku Gazecie Prawnej. – To nie załatwi problemu, a tylko utrudni życie pacjentom – ostrzegają specjaliści. Niemal co tydzień któraś z okręgowych izb aptekarskich ostrzega farmaceutów o pojawieniu się kolejnej serii podrobionych recept na tramal, poltram czy ketonal.

powrót do spisu treści

W SKRÓCIE  

• Kazanie bp. Józefa Zawitkowskiego wygłoszone w bazylice archikatedralnej w Warszawie 10 marca 2010 r. na rozpoczęcie sesji naukowej w Roku Kapłańskim "Kapłaństwo w posłudze i nauczaniu kardynała Augusta Hlonda" publikuje Nasz Dziennik.

• Rozmowa z Pawłem Kukizem o patriotyzmie, muzyce, Bogu oraz życiu odbędzie się we wtorek w auli Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Drzymały 1a w Opolu. Początek o godz. 20, wejście za kościołem seminaryjno-akademickim.

• Będą dwie transmisje z Katynia - podaje Rzeczpospolita. W sobotę „Rz” ujawniła list rzecznika rządu Pawła Grasia do władz TVP, w którym domagał się nie tylko relacji z głównych uroczystości, ale także ze spotkania Tuska z Putinem. Jak zapewnia rzecznik TVP, obydwie uroczystości „będą w pełni profesjonalnie obsłużone”.

• Celnicy walczą z jednorękimi bandytami - podaje Dziennik Gazeta Prawna. Jak czytamy, już 360 automatów o niskich wygranych od początku roku skonfiskowali celnicy. A wszystko w ramach prowadzonych tzw. doraźnych kontroli punktów gier.

• Nadal rośnie liczba pijanych kierowców na małopolskich drogach. Tylko w sobotę policja zatrzymała aż 62, czyli dwukrotnie więcej niż zwykle - alarmuje Dziennik Polski.

• Co najmniej 30 osób zginęło, a kilkadziesiąt odniosło rany w sobotę w czterech samobójczych zamachach bombowych w Kandaharze na południu Afganistanu - podaje Dziennik Polski.

• To może być przełom w trwającym od lat sporze o kształt Centrum przeciw Wypędzeniom w Berlinie. Już nie tylko Polska, ale także wpływowa Centralna Rada Żydów w Niemczech protestuje przeciwko inicjatywie, która ma przedstawić niemieckich wysiedlonych jako ofiary II wojny światowej - czytamy o tym m.in. w Dzienniku Gazecie Prawnej.

ter/hel