Za trzy tygodnie zdejmą gips papieżowi
Dekalog kierowcy zamiast mandatu
Pokutna pielgrzymka Berlusconiego
KRAJ
STOLICA APOSTOLSKA
ŚWIAT
CZYTELNIA
W NAJBLIŻSZYM CZASIE
Za trzy tygodnie zdejmą gips papieżowi
Lekarze zdejmą gips Benedyktowi XVI w drugiej połowie sierpnia. Zapowiedział to doktor Manuel Mancini, chirurg z pogotowia w Aoście, który złożył papieżowi złamaną rękę. Wziął on udział w Les Combes w konsylium, które oceniło poprawę stanu zdrowia Ojca Świętego.
„Pozytywny wynik tej kontroli pozwala na potwierdzenie tego, co przewidywano, a mianowicie, że gips będzie można zdjąć po 30-35 dniach od operacji” - oznajmił włoski chirurg.
Lekarz wyraził się z uznaniem o postawie Benedykta XVI. Papież okazał się „doskonałym pacjentem, który skrupulatnie wypełnia zalecenia lekarzy, przede wszystkim, by poruszać stale palcami chorej ręki”.
ml(KAI) / Les Combes
Dekalog kierowcy zamiast mandatu
"10 przykazań kierowców", naklejki propagujące trzeźwość za kierownicą, pouczenia i próby na symulatorze zderzeń - to czekało dziś warszawskich kierowców, którzy przejeżdżali Rondo Dmowskiego w stolicy łamiąc przepisy.
W godzinach przedpołudniowych nikt nie dostał mandatu. Akcję przeprowadzono z okazji przypadającego dzisiaj wspomnienia św. Krzysztofa, patrona podróżujących. W ten sposób Policja, MIVA Polska oraz krajowy duszpasterz kierowców promują bezpieczną jazdę.
- Takie akcje dają wiele, co można zauważyć nie tylko w statystykach, ale przede wszystkim w sposobie zachowania osób kierujących pojazdami - zapewnia krajowy duszpasterz kierowców, ks. dr Marian Midura. Jego zdaniem, kierowcy zaczynają spowiadać się z łamania przepisów i prosić Boga o pomoc w bezpiecznej jeździe.
Rano w katedrze polowej odbyła się Msza w intencji kierowców i ofiar wypadków. Przewodniczył jej ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
W Eucharystii uczestniczyli kierowcy, motocykliści, rowerzyści i piesi. Wśród obecnych był m.in. wieloletni uczestnik Rajdu Dakkar, Jacek Czachor.
kos / Warszawa
Pokutna pielgrzymka Berlusconiego
Mieszane uczucia budzi wśród Włochów wiadomość, że premier Silvio Berlusconi mógłby odwiedzić niebawem Pietrelcinę, miejsce urodzenia św. Pio.
Zamieszany w skandal obyczajowy szef włoskiego rządu miałby w ten sposób „odpokutować” za swoje występki, których się zresztą nie wypiera, jak nocne spotkania w swej rzymskiej rezydencji z młodymi kobietami, podsuwanymi mu przez życzliwych przedsiębiorców z południa kraju.
Turyński dziennik „La Stampa” twierdzi nawet, że zbliżający się rozwód z drugą żoną Veronicą Lario, będzie dobrze widziany przez Kościół, nie uznający tego niesakramentalnego związku.
Rzecznik kapucynów w San Giovanni Rotundo powiedział, że premier byłby mile widzianym gościem, nie omieszkał jednak dodać, że ojciec Pio często wyrzucał za drzwi „nieszczerych penitentów”.
ml(KAI) / Rzym
KRAJ
Przypodobać się Bogu czy wyborcom
„Ludzie dziś często chcą się komuś podobać, aby zasłużyć na uznanie, korzyści materialne i awans” – mówił w Starym Sączu biskup tarnowski Wiktor Skworc podczas odpustu ku czci św. Kingi.
Hierarcha wskazywał na wzór świętej, która - chcąc przypodobać się Bogu – tak kształtowała swoje życie, aby było naśladowaniem Chrystusa.
Biskup zwrócił uwagę, że zastępy ludzi od public relations, pracują nad tym, by osoby publiczne, politycy potrafili się podobać i przypodobać wyborcom: wyglądem zewnętrznym, mową ciała, odpowiednim doborem słów i gestów, odpowiednią marynarką, koszulą czy krawatem.
Podkreślił, że „chrześcijanin, który podoba się Chrystusowi, naśladując Go przez święte życie, jest człowiekiem pięknym i w ten sposób może podobać się ludziom, może zachwycać, czyli zachęcać, porywać do pracy nad sobą, do przemiany życia, od nawrócenia, do wejścia na tę samą drogę – naśladowania Chrystusa”.
eb / Stary Sącz
„Kingonalia” z okazji 750. rocznicy lokacji miasta
Dwa dni potrwają „Kingonalia 2009”, czyli impreza religijno – kulturalna, przypominająca historię obchodzącego 750. rocznicę lokacji Nowego Korczyna.
„Głównym przekazem tej dwudniowej imprezy jest przypomnienie bogatej historii miejscowości, w tym osoby św. Kingi, fundatorki kościoła, konsolidacja mieszkańców, promocja gminy w 750. rocznicę lokacji Nowego Miasta Korczyna” – mówi Iwona Sinkiewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.
Nowy Korczyn to wieś w woj. świętokrzyskim. Został założony przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę św. Kingę przed 1258 jako Nowe Miasto Korczyn.
dziar / Nowy Korczyn
Alkoholicy, żarłocy i hazardziści w Licheniu
Anonimowi alkoholicy, narkomani, palacze, hazardziści, erotomani i żarłocy, ich krewni i przyjaciele przyjechali do sanktuarium maryjnego w Licheniu na trwające do niedzielnego poranka XVII Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe.
Już po raz siedemnasty na wielki „mityng pod gwiazdami” do Lichenia, z kraju i zagranicy, zjechały tysiące osób uzależnionych. Przyjechali ci którym udało się zerwać z nałogiem – i właśnie miedzy innymi ich świadectwo ma dać siłę tym którzy w sanktuarium pomocy poszukują.
- Nałogi to także choroba, taka sama jak rak czy grypa. Może dotknąć każdego. Naszym zadanie jest uświadomić wszystkim tym ludziom którzy szukają u nas pomocy, że ich problem jest wyleczalny - mówi ks. Robert Krzywicki MIC dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.
kp / Licheń
Lublin: Msza św. w intencji Leszka Kołakowskiego
Pamięć zmarłego przed tygodniem prof. Leszka Kołakowskiego wspominali uczestnicy Mszy św. w jego intencji w Lublinie. Eucharystii przewodniczył metropolita lubelski abp Józef Życiński, uczestniczyli w niej także kapłani z KUL na czele z rektorem uczelni.
Metropolita podkreślił, że życie Leszka Kołakowskiego było pasmem poszukiwań, wędrował w poszukiwaniu „miasta, które położone jest gdzie indziej” z listu do Hebrajczyków i wartości, które określał mianem sacrum.
Abp Życiński przypominał, że filozof odszedł od marksizmu i zbliżył się do chrześcijaństwa, a w czasie wystąpienia na Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie w 2000 roku wysunął tezy „szokujące u byłego marksisty”: że istnieje rzeczywistość dobra moralnego, ku której chrześcijaństwo prowadzi, że istnieje niewidzialny świat, nazywany światem łaski, który jest znacznie bogatszy niż widzialny i wreszcie, że ziemska ojczyzna jest tylko stanem przejściowym.
mj / Lublin
Małopolska Droga Św. Jakuba otwarta
Pątnicy, uczestnicy pielgrzymek do Santiago de Compostela, turyści oraz przedstawiciele władz samorządowych z województw – świętokrzyskiego i małopolskiego przybyli dziś do Kontuszowa na otwarcie i poświęcenie części świętokrzyskiej Małopolskiej Drogi Św. Jakuba.
Uroczystość rozpoczęła się w samo południe Mszą św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego. „Świadomość europejska zrodziła się z pielgrzymowania. Chrześcijanie podnieście wysoko głowę do góry. Naszym zadaniem jest obrona cywilizacji opartej na prawach ludzkich!” – apelował bp. Frankowski.
Biskup dokonał także uroczystego poświęcenia i otwarcia świętokrzyskiej części Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba oraz odsłonił "muszlę jakubową" wmurowaną w miejscowym kościele.
apis / Kotuszów
W Białymstoku modlą się w esperanto
Msza św. w języku esperanto w intencji pokoju na świecie oraz modlitwa ekumeniczna będą jednym z elementów Światowego Kongresu Esperanto, który odbywa się w Białymstoku od 25 do 31 lipca.
Jutro, 26 lipca, Mszę św. w języku esperanto, w kościele NMP Matki Kościoła przy ul. Pogodnej w Białymstoku o godz. 15, odprawi ks. Adam Skreczko rektor miejscowego seminarium duchownego, który od wielu lat odprawia w Białymstoku Msze św. w tym języku. Homilię wygłosi znany esperantysta ks. Roman Forycki, pallotyn z Warszawy.
Nieco później w tej samej katolickiej świątyni, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne. Pod przewodnictwem ks. Foryckiego, z udziałem luterańskiego pastora z Niemiec, przedstawiciele różnych wyznań, głównie chrześcijanie z Europy, ale także z różnych stron świata (między innymi z Japonii) będą odczytywać przygotowane teksty biblijne oraz różnych modlitw.
W spotkaniu uczestniczy ponad 2 tys. osób z 61 krajów. Białystok w którym światowy kongres odbywa się po raz pierwszy, to rodzinne miasto Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka esperanto.
gk / Białystok
Nagroda Ks. Pasierba dla Zakrzeńskiego
Znakomity aktor filmowy, teatralny i telewizyjny Janusz Zakrzewski został laureatem nagrody im. ks. Janusza Pasierba. Otrzymał ją za „promowanie polskiej mowy i kultury, krzewienie patriotyzmu i wartości chrześcijańskich, a także za życie bliskie Bogu i człowiekowi”. Nagrodę przyznano po raz 13.
Ogólnopolska Nagroda im. ks. Janusza Pasierba ustanowiona została przez Radę Miasta Grudziądza z inicjatywy tutejszego Klubu Inteligencji Katolickiej w 1995 r. i przyznawana jest corocznie osobie, która w swojej twórczości artystycznej promuje wartości chrześcijańskie, a także krzewi wartości zgodnie z ideałami uczonego, artysty, historyka sztuki i poety - ks. Janusza Pasierba.
ss/im / Grudziądz
STOLICA APOSTOLSKA
Ks. Szymik w Międzynarodowej Komisji Teologicznej
Ks. prof. Jerzy Szymik, z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego przez kolejne 5 lat będzie członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
W Watykanie ogłoszono nowy skład tego grenium, którego zdaniem jest opracowywanie rozwiązań w kwestiach spornych dotyczących teologii.
W gronie 30 członków jest 17 Europejczyków, 6 mieszkańców obu Ameryk, 4 przedstawicieli Azji, w tym Chińczyk z Hong Kongu, dwóch Afrykańczyków i 1 Australijczyk. Są także dwie kobiety: s. Sara Butler z USA oraz dr Barbara Hallensleben z Uniwersytetu we Fryburgu. Na czele Międzynarodowej Komisji Teologicznej stoi prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada.
st(KAI) / Watykan
Nowi biskupi w Wietnamie
Benedykt XVI mianował dziś 4 nowych biskupów w Wietnamie. Trzech z nich zastąpi ordynariuszy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a czwarty został biskupem pomocniczym.
Dotychczas sprawa nominacji biskupich, ze względu na brak relacji obydwu stron, omawiana była podczas wizyty przedstawicieli watykańskiego sekretariatu stanu w Hanoi. Ostatnia z nich miała miejsce w lutym br.
st (KAI) / Watykan
Sukces nocy w Muzeach Watykańskich
Sześć tysięcy osób zwiedzało Muzea Watykańskie w piątkową noc. Ekspozycje były otwarte do godziny 23.
Dyrektor placówki profesor Antonio Paolucci, któremu zależało na tym, aby muzea, codziennie oblegane przez tłumy turystów, dostępne były również dla stałych mieszkańców Rzymu, zapowiedział już, że eksperyment powtórzony zostanie we wszystkie piątki i soboty września i października tego roku, a w 2010 wejdzie już na stałe do kalendarza.
ml(KAI) / Rzym
ŚWIAT
Pielgrzymka z Suwałk już w Ostrej Bramie
Do Wilna dotarła 19. Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk. Jej uczestnicy w drodze do Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia pokonali niemal 250 km.
Tysiąc trzystu pełnych entuzjazmu pątników powitał kustosz sanktuarium ostrobramskiego prał. Jan Kasiukiewicz. Następnie pod przewodnictwem ordynariusza ełckiego bp. Jerzego Mazura uczestnicy wzięli udział we Mszy św.
Średnia wieku pielgrzymów wynosi 39 lat. Na dziś i jutro przewidziano czas na zwiedzanie Wilna, które w tym roku nosi tytuł europejskiej stolicy kultury 2009.
rv / Wilno
Episkopat Meksyku za współpracą z USA
Meksyk i USA są „skazane” na współpracę – uważają meksykańscy biskupi w obliczu fali niebywałej przemocy, jaka przewala się przez ich kraj.
W specjalnej nocie episkopat Meksyku zwraca uwagę, że tamtejsze media informują codziennie o morderstwach, korupcji i licznych innych przestępstwach. Szerząca się przemoc wiąże się w znacznej mierze z handlem narkotykami.
„Nie możemy zapominać, że sąsiadujemy z jednym z najpotężniejszych krajów globu, należącym do największych na świecie konsumentów narkotyków” – piszą meksykańscy biskupi. Przypominają, że Meksyk pełni rolę pomostu i stąd walka narkotykowych karteli o zapewnienie sobie zbytu w USA. „Przemoc w Meksyku jest związana z naszym północnym sąsiadem, tam jednak panuje praworządność i każdy obywatel może się bronić” – czytamy w nocie.
„Meksyk i Stany Zjednoczone są «skazane» na współpracę w rozwiązywaniu tego i innych dręczących oba kraje problemów. Ani oni, ani my nie możemy się uchylić od tej odpowiedzialności” – stwierdzają meksykańscy biskupi.
rv / Miasto Meksyk
Grypa wstrzymuje pielgrzymki
Episkopat Kostaryki odwołał popularne tam pielgrzymki do Cartageny związane z odpustami świętego Jakuba i Matki Boskiej Anielskiej. Powodem jest niebezpieczeństwo związane z epidemią świńskiej grypy.
Jednocześnie biskupi zachęcili wiernych do przeżycia święta maryjnego poprzez nowennę w kościołach lokalnych lub w domach, dzięki transmisji w środkach przekazu.
Ograniczenia pielgrzymkowe związane są z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, które obawia się epidemii grypy w środkowej Kostaryce.
rv / San José
Chiny: koniec z polityką jednego dziecka
W obliczu gwałtownego starzenia się społeczeństwa Chin, zwłaszcza w dużych miastach, rząd tego kraju będzie zezwalał na posiadanie drugiego dziecka.
Przewodniczący miejskiej komisji ds. ludności i planowania rodziny w Szanghaju – Xie Liangli oświadczył, że w ten sposób władze chcą „zmniejszyć odsetek ludzi w starszym wieku i złagodzić spadek liczby rąk do pracy w przyszłości”.
Szanghaj – największe miasto chińskie – ma obecnie 3 mln zarejestrowanych osób w wieku powyżej 60 lat, to znaczy 22 proc. ogółu mieszkańców. Przewiduje się, że wskaźnik ten wzrośnie do 34 proc. w 2020 r. Amerykański Ośrodek Badań Strategicznych i Międzynarodowych ocenia, że w 2050 r. w Chinach będzie mieszkało ponad 438 mln osób mających co najmniej 60 lat i dalszych 100 mln liczących ponad 80 lat. Obecnie na jedną osobę powyżej 60. roku życia przypada 1,6 osoby w wieku produkcyjnym, podczas gdy w 1975 r. proporcja ta wynosiła 1 do 7,7.
kg (KAI/AsiaNews) / Szanghaj
CZYTELNIA
Album o poznańskiej Farze
Ukazał się pierwszy w ponad 300-letniej historii poznańskiej Fary album o tym jednym z najpiękniejszych zabytków architektury i sztuki barokowej w Polsce.
Autorem albumu z ponad 200 fotografiami jest Piotr Skórnicki. Na jego zdjęciach można podziwiać zewnętrzną bryłę świątyni oraz wnętrze z różnymi detalami architektonicznymi. Artysta pokazał też odbywające się w kościele wydarzenia religijne oraz artystyczne.
zas / Poznań
„Burzyki” nie tylko na niedzielę
Krótkie kazania na wszystkie niedziele, święta i uroczystości roku liturgicznego wydał znany kaznodzieja z Bielska-Białej ks. Eugeniusz Burzyk.
Książka zatytułowana „Kazania Mikuszowickie” ilustrowana jest zdjęciami niezwykłych polichromii z wnętrza XVII-wiecznego kościoła pw. św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich, dzielnicy Bielska-Białej. W tej właśnie świątyni znany kaznodzieja od 10 lat głosi swoje krótkie kazania, zwane przez niektórych „burzykami”.
Książka zatytułowana „Kazania Mikuszowickie”, zdaniem autora, daje m.in. niezwykłą okazję zobaczenia szczegółów kunsztownych polichromii świątyni. „Ponieważ głoszę tu kazania, zależało mi, by w książce były zdjęcia kościoła i jego wnętrza. Dodatkowo tworzy to atmosferę, sprzyjającą zgłębianiu Słowa Bożego” – wyjaśnia kapłan.
rk / Bielsko-Biała
Drewniane kościoły na Podbeskidziu
Szczegółowe opisy 30 kościołów z terenu diecezji bielsko-żywieckiej znalazły się w oryginalnym przewodniku „Szlakiem drewnianych świątyń na Podbeskidziu”.
Przewodnik stanowi nie tylko rejestr drewnianych budowli sakralnych, ale opisuje ich znacznie i rolę, jaką pełnią w miejscowej społeczności.
Zdaniem autora, wykładowcy polonistyki z Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku-Białej, wśród drewnianych kościołów na Podbeskidziu przeważają te z XVII wieku, ale zachowały się także świątynie z wieku XVI.
rk / Bielsko-Biała
W NAJBLIŻSZYM CZASIE
Kalendarium
26 lipca w kalendarzu
1400 - inauguracja wykładów w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
1875 - ur. Carl Gustaw Jung, szwajcarski psychoanalityk
1998 - prymicje biskupie abp Stanisława Dziwisza w Rabie Wyżnej - rodzinnej miejscowości
2004 – po raz pierwszy wyruszyła Pielgrzymka Diecezjalna Bydgoska na Jasną Górę
Redaktor wydania Wojciech J. Kamiński