parafia Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze

 

Parafia greckokatolicka pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze istnieje od 1957 r. i liczy obecnie około 500 osób - w większości są to Ukraińcy przesiedleni tu w 1947 r. w ramach Akcji „Wisła”.

Szczególny wymiar mają w tej parafii obchody święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy - od początku mające charakter diecezjalny. Gromadzą one corocznie kilka tysięcy grekokatolików przede wszystkim z Polski północno-zachodniej.

W 2007 r. cerkiew została podniesiona do rangi sanktuarium diecezjalnego. „Jest to pewnego rodzaju nagroda dla pielgrzymów za wierność oraz nowe zadanie dla parafii, aby stworzyć jeszcze szersze możliwości korzystania z łask płynących poprzez białoborską ikonę Bogurodzicy dla wiernych również innych wyznań” - pisze na stronie parafii ks. Piotr Baran.

Parafia aktywnie włącza się również w organizację wielu inicjatyw i imprez, które nabrały charakteru cyklicznego, w tym Festiwalu Dziecięcej Twórczości Ukraińskiej, spotkań integracyjnych dwóch kultur: wschodu i zachodu czy corocznych spotkań integracyjnych w ramach Białoborskiego Kolędowania.

Cerkiew w Białym Borze stworzył od podstaw Jerzy Nowosielski - wybitny twórca ikon, malarz i prawosławny myśliciel. Projekt zrealizowany w latach 1992-97 uznawany jest za perłę polskiej nowoczesnej architektury sakralnej i jeden z 20 najważniejszych budynków III RP.