Proboszcz polskiej parafii w Paryżu: nasza parafia bywa ostatnią deską ratunku

 

Paweł Rozwód: Czym charakteryzuje się parafia „Concorde”, jaka jest jej specyfika?

 

Ks. Paweł Witkowski: Krąży wiele pięknych określeń, które charakteryzują naszą parafię m.in.: „Panteon Polskości” czy „Katedra Polskości”. Ja określiłbym ją jako „Duchowa Ambasada”, gdyż to właśnie tutaj kieruje swoje pierwsze kroki wielu Polaków, którzy z rożnych powodów przyjechali do Francji. Nazwałbym ją również „Francuską Częstochową”, gdyż w tym kościele znajduje się ikona naszej Matki Bożej Częstochowskiej, która już niedługo, 2 grudnia 2018 roku, zostanie koronowana. Nasza parafia słynie również z łatwego dostępu do Sakramentu Spowiedzi. U nas można się codziennie wyspowiadać, jest więc pewnego rodzaju „konfesjonałem” dla Polaków, ośrodkiem miłosierdzia i modlitwy.

Oczywiście nie można zapomnieć o wymiarze informacyjnym, jaki pełni parafia „Concorde” – w jej budynkach mieści się bowiem siedziba Polskiej Misji Katolickiej we Francji, która koordynuje prace ponad 110 polskich księży w 77 parafiach. Ponadto PMK prowadzi portal informacyjny polskiFR, jak również wydaje miesięcznik dla Polaków we Francji „Głos Katolicki”. Naszą parafię nazwałbym również „ostatnią deską ratunku” dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Wiem, że dzięki dobroci parafian, sióstr zakonnych i księży, wielu uzyskało pomoc.

 

- Jaki jest przekrój społeczny osób przychodzących do parafii w centrum Paryża? Jakie mają potrzeby, czego poszukują w Kościele?

 

- Odpowiedź na to pytanie znajdziemy analizując wyniki ankiety przeprowadzonej w naszej parafii w ub. roku. W ankiecie wzięło udział ponad 300 z pośród ok. 1800 osób regularnie uczęszczających do naszej parafii. Spośród ankietowanych 69 proc. stanowiły kobiety, a 31 proc. mężczyźni. W naszej ankiecie zapytaliśmy o wiek i wykształcenie naszych parafian. Dane wyglądają następująco: do 20 lat – 7 proc., 20–30 lat – 20 proc., 30–40 lat – 22 proc., 40–50 lat – 25 proc., 50–60 lat – 14 proc. Jeśli chodzi o wykształcenie, to zawodowe posiada 11 proc. parafian, średnie – 47 proc., a wyższe 39 proc.

Z przeprowadzonych badań statystycznych wynika, że do naszej parafii przychodzą ludzie raczej młodzi, o średnim i wyższym wykształceniu. W dwóch pytaniach zapytaliśmy o ich motywacje religijne. Na pytanie – dlaczego chodzę do kościoła? 77 proc. respondentów odpowiedziało, że z wewnętrznej potrzeby.

Na pytanie, dlaczego przychodzę do kościoła polskiego, a nie francuskiego, 27 proc. odpowiedziało – „z powodu języka”, 27 proc. – „ponieważ wolę polski styl duszpasterstwa”, 10 proc. – „ponieważ jest to okazja do spotkania ze znajomymi”.

 

- Czy do kościoła „Concorde” przychodzą także Francuzi?

 

- Tak, do naszego kościoła przychodzą również Francuzi. Mamy wiele par polsko-francuskich i kilku zaprzyjaźnionych Francuzów, którzy pomimo bariery językowej lubią przychodzić do nas na Msze św. Nasza parafia swoją ofertę duchową kieruje przede wszystkim do Polaków w Paryżu i okolicach. Możemy sobie na to pozwolić ponieważ w samym centrum Paryża znajduje się dziesiątki wspaniale działających parafii francuskich, a więc nasza parafia gromadzi przede wszystkim osoby, które mówią po polsku. Większość chrztów, które są udzielane w naszej parafii są sprawowane w języku francuskim, podobnie i ceremonie pogrzebowe. W każdą niedzielę i święta wyświetlamy czytania mszalne w języku francuskim na dwóch dużych ekranach zainstalowanych w kościele.

 

- Na co kładzie Ksiądz największy nacisk w duszpasterstwie? Co dla Księdza jest w tej kwestii najważniejsze?

 

- Najważniejsze jest dla mnie poszukiwanie ludzi, którzy przestali chodzić do kościoła, lub tych, którzy nigdy do niego nie chodzili. Chciałbym, aby odkryli Pana Jezusa i przyszli do Kościoła.

 

rozmawiał Paweł Rozwód