Jasna Góra: debata w ramach Kongresu „Europa Christi” – c.d.

 

… Okolicznościowe listy do uczestników Kongresu skierowali: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki oraz ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.

„Postaci świętych Cyryla i Metodego pokazują nam, jak ważna jest refleksja na temat europejskiej duchowości. Jest to szczególnie istotne w kontekście debaty o przyszłości Europy, która nie może sprowadzać się tylko do instytucji i traktatów, ale musi też uwzględniać wartości, które ja konstytuują. Te wartości są wspólne i wynikają z chrześcijańskich i grecko–rzymskich korzeni, a zarazem jest wśród nich miejsce na różnorodność i poszanowanie samostanowienia społeczeństw i narodów” – napisał m.in. w okolicznościowym liście prezydent RP Andrzej Duda odczytanym przez ministra Pawła Sałka.

Prezydent przypomniał ze szlak, który przybyli Apostołowie Słowian, wyznacza obszar szczególnej bliskości, nie tylko dziejowej i kulturowej, ale także ekonomicznej i politycznej. Wyraził nadzieję, że kraje z tego obszaru zawiążą głębokie relacje oparte na partnerstwie i zrozumieniu a co wyraża ideał, projekt Trójmorza.

O życiu i dziele ewangelizacyjnym świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy mówił bp Viliam Judák, biskup ordynariusz nitrzański ze Słowacji. Ojciec archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego podął temat: „Encyklika «Slavorum Apostoli» św. Jana Pawła II jako bezcenny dar Papieża dla Kościoła powszechnego”. Z kolei dr Pavol Mačala ze Stowarzyszenia Naukowego Personalizm w Lublinie omówił aktualność przesłania świętych Cyryla i Metodego dla współczesnej Europy.

Archimandryta o. Sergiusz Gajek w rozmowie z KAI zwrócił uwagę na jednocząca rolę spotkań organizowanych w ramach kongresu Ruchu "Europa Christi". Podkreślił też, że dla wszystkich chrześcijan i na Wschodzie, i na Zachodzie potrzebne jest męstwo, odwaga – „myślę, że w wyznawaniu wiary potrzebuje jej zarówno Brześć, jak Lizbona czy Fatima. Tak że wszelkie spotkania w duchu braterskim, które odnoszą się do Ewangelii, są na pewno inspirujące i zachęcające”.

Zdaniem abp. Jana Graubnera, metropolity ołomunieckiego w Republice Czeskiej dzisiejsze jasnogórskie spotkanie to pobudzenie do nowej ewangelizacji, bo „widzimy, że jest dużo kościołów w Europie, ale serce ludzi jest daleko od Ewangelii. Myślę, że to jest temat dla Europy dzisiaj - otworzyć serce dla Ewangelii”.

Z kolei bp pomocniczy arch. lwowskiej Edward Kawa w rozmowie z KAI, diagnozując sytuację Kościoła na Zachodzie, zauważył potrzebę zwrócenia głównego akcentu na rodzinę. Podkreślił, ze wielkim bogactwem Wschodu są silne jeszcze więzi rodzinne, skoncentrowanie na rodzinie – „Jeżeli będziemy mieli mocne rodziny, będziemy mieli mocne społeczności”

Bp Kawa podkreślił również potrzebę ruchu Europa Christi: - „Dla nas, dla Kościoła, który odradza się na Ukrainie od ostatnich 25 lat, jest to możliwość, żebyśmy te pierwsze kroki naszego odrodzenia rzeczywiście stawiali mocno, na mocnym fundamencie, żebyśmy się gdzieś nie dali zmanipulować, nie zagubili się czy za bardzo nie zachwycili tym światem. Dlatego ta konferencja jest potrzebna – dla Europy, aby przypomnieć, czy wrócić, czy nawrócić się, a dla nas, żebyśmy obrali właściwy kierunek”.

- Ruch Europa Christi uświadamia nam, że w XXI wieku nie możemy bać się dawania świadectwa o Chrystusie - mówi Andrzej Lech, zastępca burmistrza gminy Poczesna, który wraz z grupą mieszkańców przybył na Forum.

- Zakony są częścią Kościoła, dlatego interesuje nas jego przyszłość i nasze w niej miejsce – uzasadniała z kolei swoją obecność na kongresie s. Teresa Jacek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Maryi.

Na potrzebę dostosowania języka do współczesnych potrzeb ewangelizacyjnych jak to przed tysiącem lat czynili Apostołowie Słowian Święci Cyryl i Metody zwrócił uwagę ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

O godz.13.00 w Kaplicy Matki Bożej został odśpiewany Akatyst przez chór księży greckokatolickich św. Jakuba z Prešov na Słowacji.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosił abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki w Republice Czeskiej, który mówił o potrzebie nowej ewangelizacji, odważnego świadectwa chrześcijan także w dobie wzmożonej migracji.

Dążeniem powstałego 3 lata temu Ruchu „Europa Christi ”jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie, która była kształtowana przez ponad 2 tys. lat przez wiarę chrześcijańską, szczególnie przez Ewangelię i Dekalog, a także ukazanie tożsamości i kultury Starego Kontynentu oraz zagrożeń.

Jednym z największych zadań Ruchu Europa Christi jest doprowadzenie do ogłoszenia św. Jana Pawła II, Patronem Starego Kontynentu. W czasie jasnogórskiego spotkania zostanie przypomniana jego rola w wielkiej kulturze chrześcijańskiej wpisującej się w tożsamość Europy.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś przypomniał, że w tym roku mija 40. rocznica wizyty Jana Pawła II w Gnieźnie, gdzie mówił on o dwóch płucach Europy. Jasnogórskie spotkanie rozpoczyna więc aktywizację płuca wschodniego. Jak zapowiada moderator ruchu podjęte zostaną także szerokie działania, gdy chodzi o drugie płuco, zachodnie.

Następne spotkanie kongresowe będzie miało miejsce w Czechach, w Velehradzie, 11 maja br. Kolejna sesja odbędzie się 5 lipca na Słowacji – w Nitrze. Pod koniec września natomiast we Lwowie na Ukrainie.

- Gdy chrześcijańska Europa się wali, gdy sprzedawane są kościoły, rozwiązywane parafie, to bardzo ważne jest, by z Polski wyszła ta iskra, by wrócił Chrystus do Europy – apeluje ks. Skubiś. Podkreśla, że wobec problemów, jakie trapią Stary Kontynent, a są to przede wszystkim islamizacja, ateizacja, poprawność polityczna i gender, potrzeba na nowo odkrywać wartości chrześcijańskie. - Europa odchodzi od Chrystusa. Dlatego chcemy i wołamy, żeby Europa się ocknęła. Mówimy: chrześcijanie Europy policzmy się! Są nas miliony, a rządzi nami garstka ateistów, masonów, liberałów, dlatego trzeba, aby chrześcijanie się obudzili i stali się solidarni – nawołuje inicjator ruchu Europa Christi.

Jak podkreśla ks. Skubiś, ruch nie ma celów politycznych – „pragniemy tylko jednego: żeby Chrystus miał paszport do wszystkich krajów Europy i żeby był tam oczekiwanym Gościem. Chrześcijańska dotychczas Europa nie powinna być kontynentem ateistów, bezbożników czy islamistów, ona ma być Chrystusowa!”.