„Gość Niedzielny”

 

Tygodnik „Gość Niedzielny” został założony w 1923 r. przez ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla Górnego Śląska, późniejszego pierwszego biskupa katowickiego, a następnie prymasa Polski, w odpowiedzi na potrzeby Ślązaków po I wojnie światowej, powstaniach i plebiscycie, gdy konflikt narodowościowy podzielił lokalną społeczność.

Pierwszy numer ukazał się z datą 9 września 1923 r. W słowie wstępnym ks. Hlond zwrócił uwagę, że nowe pismo „przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartym słowem prawdy. Nie chce nikomu schlebiać. Nie służy żadnemu stronnictwu politycznemu ani nie jest wyrazem interesów jakiegoś odłamu społeczeństwa. Chce w mroki szare wnieść promień światła. Chce w duszną atmosferę społeczną tchnąć orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha”.

Początkowo „Gość” docierał do rodzin na Górnym Śląsku. Z czasem swym zasięgiem obejmował coraz więcej parafii, a pod koniec lat 30. posiadał już spory nakład oraz stałą grupę czytelników. W czasie II wojny światowej wydawanie tygodnika zostało zawieszone. W okresie powojennym działalność została wznowiona, jednakże w latach komunizmu "GN" borykał się z różnymi trudnościami, dotyczącymi m.in. przydziału papieru czy ingerencji cenzury.

Po 95 latach „Gość Niedzielny” jest pod względem sprzedaży czołowym tygodnikiem opinii w Polsce. Według danych redakcji, średnia sprzedaż wynosi ok. 140 tys. egzemplarzy.

Obecnie pismo ma objętość 74 stron plus dodatek telewizyjny. Ponadto do wydania ogólnego w 20 diecezjach załączane są ośmiostronicowe dodatki diecezjalne.

Zespół „Gościa Niedzielnego” tworzy ponad 130 osób pracujących w całej Polsce.