Gniezno: rozpoczął się XI Zjazd Gnieźnieński – c.d.

 

… Przewodniczący XI Zjazdu Gnieźnieńskiego przypomniał również, że wolność jest wielkim dobrem, ale i ogromną odpowiedzialnością i wciąż na nowo musimy się uczyć podstawowej prawdy o niej, o której tylekroć przypomniał nam św. Jan Paweł II, że: „naród ginie, gdy znieprawia swego ducha – naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza”.

Słowa pozdrowień do uczestników kongresu skierował także zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Jerzy Samiec, który podobnie jak abp Polak zwrócił uwagę na powiązanie wolności z odpowiedzialnością. „Wolność musi być powiązana z odpowiedzialnością, by umieć z niej we właściwy sposób korzystać i by korzystając ze swej wolności dawać przestrzeń dla wolności innych. Może czasami powinniśmy nieco ograniczyć swoją wolność. Dojrzałe demokracje szczególnie wyczulone są na prawa mniejszości. Bo to właśnie w podejściu do słabszych, mniejszych możemy okazać naszą dojrzałość” – stwierdził bp Samiec.

Przyznał również, że myśląc o Europie i o wolności powinniśmy pamiętać o najsłabszych, także tych, którzy pukają do jej drzwi szukając ratunku czy lepszego życia. „Nie powinniśmy unikać tematów związanych z przemocą, którą stosują jedni wobec drugich. Powinniśmy karmić głodnych oraz uwalniać tych, którzy utracili wolność wbrew swej woli i prawu. Bo choć oficjalnie niewolnictwo jest zakazane, to jednak wśród nas w Europie żyją ludzie zniewoleni. Głównym źródłem inspiracji dla chrześcijan jest miłość. Jest to miłość do Boga okazywana poprzez miłość do drugiego człowieka. To ona napędza do działania” – podkreślił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Obecnych w auli gnieźnieńskiego I LO witała także Marta Titaniec, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego X Zjazdu Gnieźnieńskiego. „Chcemy przez trzy dni słuchać, rozmawiać, dzielić się swoimi doświadczeniami, poznawać się, w końcu budować wspólnotę, której dzisiaj w Polsce wszyscy potrzebujemy” – stwierdziła przyznając, że nie musimy podobnie myśleć, ale to, co powinniśmy – jako ludzie wolni – to próbować ze sobą być: tacy jacy jesteśmy, okazując sobie wzajemnie szacunek.

„Widzimy dziś kryzys społecznej komunikacji, a jej przerwanie jest grzechem przeciw podstawowej idei wspólnoty, również grzechem przeciw Kościołowi. Dlatego też w takich sytuacjach pierwszym obowiązkiem jest odbudowa komunikacji, nawiązanie dialogu: wspólne, cierpliwe, żmudne i bezinteresowne dociekanie prawdy przy poszanowaniu innego, bez oglądania się na prestiż czy jego brak. W takim dialogu nie przegrywa człowiek, jeśli zwycięża prawda i jeśli dzięki temu odbudowuje się miłość oraz nadzieja. Takie myślenie przyświecało nam, organizatorom XI Zjazdu Gnieźnieńskiego” – przyznała przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.

Zjazd potrwa do niedzieli 23 września. W debatach odbywających się równolegle w dwóch aulach – I Liceum Ogólnokształcącego i Kolegium Europejskiego podjętych zostanie szereg zagadnień dotyczących kluczowych wyzwań współczesnej Europy m.in. kryzysu europejskiej tożsamości, kryzysu migracyjnego, przyszłości Kościoła, patriotyzmu i miejsca Polski w Europie.

Do dyskusji zaproszono duchownych i świeckich, wierzących i niewierzących, świadków wiary i polityków, komentatorów i ludzi zaangażowani w szeroko rozumianą działalność publiczną m.in.: prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozofa, polityka, znawcę myśli kard. Karola Wojtyły oraz prof. Andrea Riccardiego, założyciela wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia.

W dyskusji o roli Polski w Europie wystąpią m.in. byli polscy premierzy: Jerzy Buzek i Hanna Suchocka. W programie jest także międzynarodowa dyskusja o pojednaniu z sąsiadami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz o kryzysie migracyjnym z udziałem m.in. bp. Krzysztofa Zadarki i ks. dr. hab. Waldemara Cisło, przewodniczącego polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

XI Zjazd Gnieźnieński jest także przestrzenią modlitwy. Dziś wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie nabożeństwo ekumeniczne z homilią metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia.

Uczestnicy zjazdu pragną również duchowo towarzyszyć papieżowi Franciszkowi, który jutro rozpocznie pielgrzymkę do krajów bałtyckich, których przedstawiciele również są obecni na kongresie.